Të gjitha lajmet

REFEREE

4 gjyqtarë të Kosovës në FIBA

4 gjyqtarë të Kosovës në FIBA

Teksti: FBK

14 March, 2019 @14:18

Xhelal Mumini, Daut Mehmeti, Dardan Maxhuni dhe Elion Obërtinca janë gjyqtarët kosovarë të cilët së bashku me komisionerin, Faton Kurshumlija, Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) i ka paraqitur në FIBA Bota për periudhën 2019-2021 për të qenë bartës të thirrjes të FIBA-s.

Në fakt FBK në fillim të këtij viti e ka marr informatën zyrtare nga FIBA Bota se për periudhën e lartëpërmendur nga tre gjyqtarët që i ka pasur më 2017-2019 me thirrje të FIBA-s (Mumini, Mehmeti dhe Maxhuni) tani do ta ketë vetëm një gjyqtar dhe një komisionier. Dhe e gjithë kjo për shkak të rënies në rangim botëror të Përfaqësueses A të Kosovës.

Megjithatë pas kontakteve të krerëve të lartë të FBK-së me FIBA Botën dhe dëshmive të paraqitura për punën që po e bën FBK në krye me Komesarin e Garave të FBK-së për zhvillimin e gjyqtarëve tanë, atëherë FIBA Bota ka reaguar menjëherë dhe së fundi zyrtarisht e ka informuar FBK-në se i ka 4 vende për gjyqtarë dhe 1 për komisioner. 

Tani katër gjyqtarëve kosovarë dhe komisionerit u ka mbetur që ti kryejnë të gjitha testimet në FIBA në mënyrë që të pajisen me licencë për dy vitet e ardhshme.

Duhet theksuar se tre gjyqtarët kosovar, Mumini, Mehmeti dhe Maxhuni janë nominuar për të ndarë drejtësinë në Kampionatet Evropiane të kategorive të reja që janë mbajtur gjatë verës së kaluar.

Mumini e ka ndarë drejtësinë në 3 Kampionate Evropiane, Mehmeti në 2 dhe Maxhuni në 2 Kampionate.

NË SUHAREKË

Ylli me qendër të re para duelit me Bashkimin

14 March, 2019 @11:38

Basketbollisti me nënshtetësi kongoleze dhe amerikane, Bambale Osby, është lojtari më i ri i Yllit të Suharekës. Pas njoftimit…

NË MITROVICË

Reynolds regjistrohet si lojtar i ri i Trepçës

14 March, 2019 @11:30

Basketbollisti amerikan Zach Reynolds është lojtari i radhës që këtë stinor do të vesh fanellën e Trepçës nga Mitrovica. …

PRISHTINA (F) - PENZA (F)

Prishtina i hakmerret Penzës

14 March, 2019 @9:22

Vashat e Prishtinës në ndeshjen e parë kundër Penzës kishin pësuar me rezultat 67-58, derisa në xhiron e XIV, arritën…

VARESE - PRISHTINA

Përfundon aventura historike e Prishtinës

13 March, 2019 @22:07

Stinori historik në arenën ndërkombëtare për Prishtinën, ka pëfunduar. Prishtina u mposht nga Varese me rezultat 100-84 në ndeshjen…

VARESE - PRISHTINA

Ç3: Afër eliminimit!

13 March, 2019 @21:46

Pas 3 çerekëve, rezultati shënon 77-59 në favor të Vareses. Dardan Berisha me 19 pikë është lojtari më efikas te…

PJESA E PARË: VARESE - PRISHTINA

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Varese - Prishtina

13 March, 2019 @21:10

Ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen Varese - Prishtina. Pas 20 minutave lojë, rezultati shënon 56-40 në favor të…

VARESE - PRISHTINA

Ç1: Epërsi dyshifrore pas 10 minutave

13 March, 2019 @20:48

Pas 10 minutave lojë, rezultati shënon 33-21 në favor të Vareses. Thomas Scrubb me 10 pikë ishte më i miri…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Varese - Prishtina

13 March, 2019 @20:30

Janë publikuar pesëshet e para të Vareses dhe të Prishtinës VARESE: Dominique Archie, Aleksa Avramovic, Tyler Cain, Ronald Moore, Thomas…

YLLI - BOREA

Edhe Ylli me rekord sezonal

13 March, 2019 @20:23

Siç është pritur ashtu edhe ndodhi. Në ndeshjen hapëse të xhiros XXI të Superligës së Kosovës në basketboll, skuadra…

YLLI - BOREA

Ç3: 10 minuta larg fitores

13 March, 2019 @20:00

Skuadra e Yllit është larg fitores 10 minuta. Rezultati aktual është 110 - 32 në favor të skuadrës nga Suhareka…

NË SUHAREKË

Ylli me qendër të re para duelit me Bashkimin

14 March, 2019 @11:38

Basketbollisti me nënshtetësi kongoleze dhe amerikane, Bambale Osby, është lojtari më i ri i Yllit të Suharekës. Pas njoftimit…

NË MITROVICË

Reynolds regjistrohet si lojtar i ri i Trepçës

14 March, 2019 @11:30

Basketbollisti amerikan Zach Reynolds është lojtari i radhës që këtë stinor do të vesh fanellën e Trepçës nga Mitrovica. …

VARESE - PRISHTINA

Përfundon aventura historike e Prishtinës

13 March, 2019 @22:07

Stinori historik në arenën ndërkombëtare për Prishtinën, ka pëfunduar. Prishtina u mposht nga Varese me rezultat 100-84 në ndeshjen…

VARESE - PRISHTINA

Ç3: Afër eliminimit!

13 March, 2019 @21:46

Pas 3 çerekëve, rezultati shënon 77-59 në favor të Vareses. Dardan Berisha me 19 pikë është lojtari më efikas te…

PJESA E PARË: VARESE - PRISHTINA

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Varese - Prishtina

13 March, 2019 @21:10

Ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen Varese - Prishtina. Pas 20 minutave lojë, rezultati shënon 56-40 në favor të…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga