Të gjitha lajmet

KOMUNIKATË

Alarm te Bashkimi!

BOROZANI / A.P

Alarm te Bashkimi!

7 August, 2018 @23:44

Lajm jo i mirë për Bashkimin dhe për gjithë basketbollin kosovar! Përmes një komunikate për shtyp, kampioni në fuqi i Kosovës ka njoftuar që për shkak të borxheve të shumta, klubi mund të mos marrë pjesë në edicionin e ardhshëm të Superligës së Kosovës. Gjithashtu, Bashkimi mund të mos marrë pjesë as në BIBL (Ligën Ballkanike).

Komunikata e plotë:

"Mund të jetë përgjithësim i skajshëm, por nëse kampioni aktual i Superligës në basketboll, KB Bashkimi nga Prizreni, merret si mostër e menaxhimit të entiteteve sportive që operojnë sot në Kosovë, atëherë ky është një alarm i keq për të gjithë sportdashësit kosovarë. Siç është i njoftuar opinionit, para disa javësh KB Bashkimi ka ndërruar menaxhmentin dhe krejt çfarë ka trashëguar nga periudha e mëparshme është një listë e gjatë e detyrimeve të klubit, pa asnjë aset, qoftë edhe një laps i vetëm. Për habinë tonë, totali i borxhit të klubit karshi firmave vendore nuk është ashtu siç është potencuar në mbledhjen e kuvendit, por më shumë se dyfishi i saj. Edhe borxhi karshi arbitrazhit ndërkombëtar (BAT) nuk është13 mijë siç na ishte kumtuar, por pesëfish më shumë. Një e pesta e borxhit është e formës së prerë, që do të thotë qe klubi duhet t’i paguaj patjetër deri me 14 gusht në mënyrë që të lejohet pjesëmarrja në gara brenda dhe jashtë shtetit. Dy raste janë në proces të gjykimit dhe pas kontakteve tona me autoritetet e arbitrazhit, na është kumtuar se të dy rastet do të fitohen nga ish- lojtarët e klubit Gruev dhe Shamadan. Në dritën e kësaj gjendje, KB Bashkimi si kampion i Kosovës në Basketboll, pa një mbështetje institucionale, pothuajse e ka të pamundur të marr pjesë në garat e Republikës së Kosovës në basketboll, sikurse edhe në ligën Ballkanike, siç e kemi paralajmëruar pjesëmarrjen. Ju kërkojmë falje simpatizuesve të qytetit, veçanërisht Arpagjikëve për këtë lajm jo të mirë. Edhe përkundër një fillimi premtues, ne mund të jemi të detyruar të tërhiqemi nga menaxhimi i klubit. Fadil Sahiti, kryetar i KB Bashkimi, Prizren"

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Largohet Greenberg

BOROZANI/ A. P.

6 August, 2018 @17:46

Selektori i Kosovës, që arriti sukses historik duke kaluar fazën parakualifikuese për Kampionatin Botëror Kina 2019, shënoi fitoren e parë…

EKIPI I SHTATË

Bashkimi konfirmohet në BIBL

BOROZANI/ A. P.

6 August, 2018 @17:08

Kampioni i Kosovës në basketboll dhe nënkampioni aktual i BIBL, Bashkimi, është konfirmuar si ekip pjesëmarrës në ligën ballkanike edhe…

EKSKLUZIVE

Valon Bunjaku vazhdon me Prishtinën

BOROZANI / A.P

6 August, 2018 @15:46

Edhe një vit te Prishtina! Borozani.com ka mësuar se Valon Bunjaku ka nënshkruar kontratë të re me klubin kryeqytetas, kontratë…

EURO U-18/ DIV B

Edhe Ukraina lehtë ndaj Kosovës U18

Foto: fiba.basketball.com

4 August, 2018 @17:37

Vashat e përfaqësues së Kosovës U18, edhe në ndeshjen e dytë të kampionatit evropian të Divizionit B, nuk arritën të…

EURO U-18 / DIV B

Vashat U18 turpërohen nga Sllovakia

Foto: fiba.basketball.com

3 August, 2018 @17:28

Vashat e Kosovës U18 e nisën kampionatin evropian të Divizionit B duke u mposhtur nga Sllovakia. Sllovaket, e deklasuan Kosovën…

TRANSFER

Edmond Kryeziu kalon te KB Prizreni

BOROZANI / A.P

2 August, 2018 @12:14

Publikohet përforcimi i parë i anëtarit më të ri të Superligës. KB Prizreni ka bërë të ditur sot transferimin e…

TRANSFER

Edhe një amerikane te Bashkimi (F)

BOROZANI / A.P

1 August, 2018 @10:56

Pas Mari Stewart dhe rikthimit të tri basketbollisteve vendore në skuadër, klubi i Bashkimit (F) ka zyrtarizuar para…

AARON MOSS

Ylli i Bashkimit, zyrtarizohet në Rumani

BOROZANI/ A. P.

30 July, 2018 @21:02

Njëri ndër basketbollistët më të dalluar të Bashkimit nga stinori i kaluar, Aaron Moss, është zyrtarizuar sot si lojtar i…

PRISHTINA - BASHKIMI

Karanezi: Të përgatitur psiqikisht dhe fizikisht

TOPSPORTI/ A.P

13 October, 2018 @13:16

Lojtari prizrenas i Bashkimit, Ujkan Karanezi, para ndeshjes derbi kundër Prishtinës ka thënë se skuadra e tyre është përgatitur maksimalisht…

LIPJANI - BOREA

Kovaqi: E vështirë, por nuk i dihet!

13 October, 2018 @13:04

Njëri ndër lojtarët kyç të Boreas, Beq Kovaqi, para ndeshjes kundër Lipjanit ka thënë se skuadra e tyre është përgatitur…

LIPJANI - BOREA

Juniku: Presim lojë të mirë

13 October, 2018 @12:42

Organizatori i Lipjanit, Fisnik Juniku, para ndeshjes ka thënë se janë duke pritur një lojë të mirë kundër Boreas. "Jena…

TREPÇA - RAHOVECI

E fundit në Mitrovicë

12 October, 2018 @14:24

Ndeshja e fundit e xhiros së katërt të Superligës së Kosovës në basketboll zhvillohet në Mitrovicë, me Trepçën vendase që…

PRIZRENI - YLLI

Në “Sezai Surroi” për fitoren e tretë

TOPSPORTI / D.SH

12 October, 2018 @14:09

Një nga ndeshjet kryesore të xhiros së katërt të Superligës së Kosovës në basketboll luhet të dielen, me Prizrenin vendas…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga