Të gjitha lajmet

CHAMPIONSHIP FINAL

Aston Villa kthehet në Premier Ligë

Aston Villa kthehet në Premier Ligë

27 May, 2019 @18:07

Super finale u zhvillua në Wembley sot, ashtu që ekipi fitues i saj përveç 170 milionë funtave të fituara, do të ketë edhe stinorin e radhës në Premier Ligë.

Dhe këtë, e arriti Aston Villa e Dean Smithit, duke e mposhtur në finalen e PlayOffit të Championshipit Derby Countyn e Frank Lampardit 2-1.

Në fund të pjesës së parë Ahmed El Ghazi (44’) shënoi për avantazh, ndërsa në të 59’tën ka qenë John McGinn që dyfshoi avantazhin e ekipit nga qyteti i Birminghamit.

Dean Smith

E tëra që arriti deri në fund ekipi i Derbyt ka qenë ulja e epërsisë dhe kërkimi dramatik në fund, pasi që zëvendësuesi Martin Waghorn (81’) kishte shënuar për 2-1.

Me këtë, Aston Villa i kthehet Premier Ligës, ku për herë të fundit ka qenë në sezonin 2015/16.

Me Aston Villën, kompletohen të tre ekipet që kanë siguruar Premier Ligën për sezonin e ardhshëm, ku pas kampionit të Championship Norwich City dhe Sheffield Unitedit është kuptuar edhe ekipi i tretë pjesëmarrës në elitën angleze të futbollit që shpërndanë miliarda funta për sezon.

SHIFRA TË JASHTËZAKONSHME

Cili ekip sa përfitoi? Qindra milionat e Premier Ligës

24 May, 2019 @0:12

Pas përfundimit të sezonit fantastik në Premier Ligë, drejtuesit e ligës kanë publikuar raportin financiar të të hollave që i…

CHRISTIAN PULISIC

Një Hazard i ri

22 May, 2019 @0:16

Futbollisti i ri i Chelseat, që u ble në vitin e kaluar dhe arriti sot si zyrtarizim te ekipi londinez,…

PAS VENDIMIT PËR MOSUDHËTIM

UEFA i përgjigjet Arsenalit për Mkhitaryanin

21 May, 2019 @16:08

Pas vendimit të lojtarit për mosudhëtim në Azerbajxhan për finale të Europa Ligës, ka reaguar edhe UEFA-ja. “UEFA…

OLIVIER GIROUD

Vazhdon në Stamford Bridge

Foto: chelseafc.com

21 May, 2019 @14:47

Futbollistit francez që i përfundonte kontrata këtë sezon, Olivier Giroud, i është vazhduar edhe për një sezon, ka konfirmuar Chelsea…

ARMENI

Arsenal konfirmon, Mkhitaryan s’udhëton për Baku

21 May, 2019 @13:06

Me një komunikatë të lëshuar në faqen zyrtare të klubit, Arsenal ka bërë të ditur se mesfushori armen i ekipit,…

Të gjitha lajmet nga Premier League