Të gjitha lajmet

XHIRO XXXVIII

Atalanta e Inter në Champions, Milan në Europa League

Atalanta e Inter në Champions, Milan në Europa League

26 May, 2019 @22:36

Në mënyrë tejet dramatike është mbyllur sezoni në Serie A.

Atalanta, Inter e Milan, skuadra këto që po luftonin për 2 vende që dërgojnë në Champions League, kanë fituar takimet e tyre, duke bërë kështu që në Champions League të shkojnë Atalanta e Interi, derisa Milanit fitorja sonte nuk i mjaftoi që ta siguronte një vend që dërgon në Champions, me Interin e Atalantan që nuk gabuan.

TABELA AKTUALE

Atalanta e Berat Gjimshitit e Etrit Berishës fitoi me përmbysje ndaj Sassuolos 3-1, Milani në anën tjetër fitoi 2-3 ndaj Spalit, e drama kryesore deri në sekondat e fundit u zhvillua në “Meazza”, ku Interi me shumë vuajtje fitoi 2-1 ndaj Empolit, skuadër kjo që ra në Serie B pas humbjes së pësuar sonte.

Empoli i Frederik Veselit rrezikoi shumë herë portën e Interit në 15 minutat e fundit të takimit, mirëpo goli një herë iu mohua nga shtylla e disa herë të tjera nga super Handanovic, i cili edhe sonte ishte fantastik.

Në fakt Interi do të ‘vuante’ më pak sonte, sikur Icardi të shënonte nga pika e bardhë kur rezultati ishte 1-0, mirëpo kjo nuk ndodhi dhe zikaltërit u detyruan të fitojnë me shumë mund.

Kështu, Atalanta e Interi i bashkangjiten Juventusit e Napolit në Champions League, Milan e Lazio (ky i fundit përmes triumfit në Kupë) kualifikohen direkt për në Europa League, kurse Roma do të luajë në fazën kualifikuese drejt Europa League në muajin gusht.

TORINO - LAZIO

Torino kryen sezonin me rekord ekipor

26 May, 2019 @17:12

Torino ka shënuar fitore ndaj Lazios në duelin e xhiros së fundit të Serie A-së për këtë stinor, 3-1. …

KOMBINATORIKA

Kombinimet italiane për Ligë të Kampionëve

26 May, 2019 @11:51

Para 90 minutëshit të fundit për ekipe, Atalanta, Inter, Milan dhe Roma janë në betejat vendimtare për Ligë të Kampionëve.…

DITA E FUNDIT

Kombinimet për mbijetesë në Serie A

26 May, 2019 @10:52

Dita e fundit e stinorit në Serie A. Ditë jetike për disa skuadra që janë në rrezik për rënie. Udinese…

SKY SPORTS

Dzeko ka bërë marrëveshjen, priten ekipet

26 May, 2019 @10:23

Sipas një raporti të botuar në Sky Sports Italia, sulmuesi boshnjak i Romës, Edin Dzeko, ka arritur marrëveshje personale me…

CALCIO MERCATO

Igli Tare drejt qytetit të modës!

25 May, 2019 @18:49

Drejtori sportiv i Lazios, Igli Tare, mund të bëhet njëri ndër transferet e Milanos përgjatë kësaj vere, raportojnë mediat italiane.…

Të gjitha lajmet nga Serie A