Të gjitha lajmet

GAME 2: BASHKIMI - SIGAL PRISHTINA

Bashkimi para arritjes historike

BOROZANI/ A. P.

Bashkimi para arritjes historike

16 May, 2018 @22:04

Bashkimi
Prishtina
Bashkimi 97 : 80 Prishtina
Mikaile TMUSIC 31 pikë Alban VESELI 27 pikë

Palestra: Sezai Surroi, Prizren.
Bashkimi është para arritjes historike. Ekipi prizrenas ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë të serisë finale të PlayOffit të Superligës, dhe asnjëherë më parë në histori të ekipit nuk ka qenë më afër titullit kampion. Bashkimi, që nuk ka fituar kurrë titullin e kampionit të Kosovës, duhet të fitojë edhe një ndeshje nga tri potencialet që pritet të luhen në vijim, për t'u bërë kampion. PLAYOFF SKEMA Loja fantastike e Mikaile Tmusicit sonte dhe e Aaron Mossit kanë bërë që Bashkimi të mbajë epërsinë konstante të ndeshjes dhe të mos e rrezikojë asnjëherë fitoren, 97-80. Në anën tjetër, mundësitë për rikthim të Prishtinës, përkundër tentimeve shuheshin shpejt, pasi që Altin Morina me shpejtësinë e tij, ka rrëmbyer pesë topa për të krijuar kundërsulme të shpejta - drejt fitores.

SIPAS ÇEREKËVE

ÇEREKU I PARË ÇEREKU I DYTË ÇEREKU I TRETË Minutat e fundit të lojës u luajtën sa për të përfunduar ndeshja, pasi që Prishtina në disa momente ishte në disavantazh gati 20 pikësh, që zbehu gjasat e tyre për barazim të serisë.

PERFORMANCAT INDIVIDUALE

Tmusic fantastik, shutoi 6/7 për tre pikë, duke shënuar 31 pikë gjatë ndeshjes. Moss përfundoi takimin me 21 pikë, 8 asistime e 8 kërcime. Vinny Zollo shënoi gjithashtu pikë dyshifrore. Ai shtoi 15 të tjera në fitore, ndërsa prej forcave lokale, Altin Morina u dallua me 7 pikë, 8 asistime e 5 topa të rrëmbyer. Te kampionët aktual, Alban Veseli, që luajti pa pushim për 40 minuta, shënoi 27 pikë e 9 kërcime. 15 të tjera shtoi i huaji i vetëm i Prishtinës, Filip Bundovic, ndërsa Edo Azemi shtoi 14 pikë, 6 asistime e 8 kërcime. Dueli i radhës zhvillohet në Prishtinë, dhe në rast të fitores së Bashkimit, prizrenasit do të shpallen kampionë të Kosovës për herë të parë në histori të klubit. Në të kundërtën, seria vazhdon.

ÇEREKU I TRETË: BASHKIMI-PRISHTINA

11 epërsi në 10 minutat e fundit

BOROZANI/Arkiv

16 May, 2018 @21:49

Lojë e barabartë në çerekun e tretë të ndeshjes, derisa Prishtina duket të jetë më e këndellur pas nervozizmit në…

PJESA E PARË: BASHKIMI-PRISHTINA

Qetë në pushim për Bashkimin

16 May, 2018 @21:10

Bashkimi ka mbyllur në epërsi 10 pikëshi pjesën e parë të ndeshjes, duke pasur 52-42 rezultatin në fund pas 20…

ÇEREKU I PARË: BASHKIMI-PRISHTINA

Çereku i parë, i Bashkimit

16 May, 2018 @20:46

Ka përfunduar çereku i parë i ndeshjes së dytë të serisë finale të PlayOffit, Bashkimi-Sigal Prishtina. Ekipi prizrenas pas 10…

FINALJA 2: BASHKIMI - PRISHTINA

2-0 apo 1-1?

BOROZANI / A.P

16 May, 2018 @13:38

Me fillim nga ora 20:30, sonte në palestrën "Sezai Surroi" në Prizren, Bashkimi dhe Prishtina përballen mes vete në ndeshjen…

NBA DRAFT LOTTERY

Llotaria për draftin në NBA

16 May, 2018 @13:25

Është caktuar renditja e skuadrave për përzgjedhjen e lojtarëve në 'draftin' e vitit 2018 në NBA. Në llotarinë e mbrëmshme,…

GAME 2: CELTICS - CAVS

Boston arrin gjysmën e rrugës drejt finales

Foto: nba.com

16 May, 2018 @9:40

Boston Celtics edhe në ndeshjen e dytë të serisë finale në Konferencës Lindore, arriti ta mposht Cleveland Cavaliersin me rezultat…

PREJ INFORMATORIT TË FINALES

Nga ndeshja e parë, dënimet vetëm për GT

15 May, 2018 @11:02

Informatori i fundit i Superligës, lidhur me ndeshjen e parë të serisë finale të PlayOffit, ku Bashkimi mposhti Sigal Prishtinën…

GAME 1: ROCKETS - WARRIORS

Harden 41 - 37 Durant, kampioni 1-0

Foto: nba.com/warriors

15 May, 2018 @8:30

Ndeshja e mëngjesit të sotëm ka treguar se pse Golden State Warriors nuk bën që asnjëherë të jetë i nënçmuar…

ZYRTARËT E NDESHJES II

Maxhuni kryesor në ndeshjen e dytë

BOROZANI/Arkiv

14 May, 2018 @16:23

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka bërë të ditur emrat e referëve që do të ndajnë drejtësinë në përballjen…

GAME 1: CELTICS - CAVS

Super Celtics, e nisin me fitore bindëse

Foto: Yahoo

13 May, 2018 @23:58

Me fitoren e Boston Celtics është mbyllur ndeshja e parë e serisë finale në Konferencën Lindore në NBA. Skuadra e…

PRIZRENI - YLLI

Cole: Jemi të uritur dhe të gatshëm

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

14 October, 2018 @21:14

Fundori amerikan i Prizrenit, Elliot Cole, sonte kundër Yllit ishte i pakapshëm. Ai shkëlqeu me 42 pikë, 6 asistime dhe…

TREPÇA - RAHOVECI

Ngushtë, por Rahoveci s’ndalet

14 October, 2018 @20:48

Vetëm 1 minutë e 33 sekonda para fundit të ndeshjes, rezultati ndërmjet Trepçës vendase dhe Rahovecit mysafir u barazua në…

PRIZRENI - YLLI

Rifati: Besova në fitore

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

14 October, 2018 @20:22

Skuadra e Prizrenit sonte e regjistroi fitoren e tretë të stinorit në Superligë, duke e mposhtur Yllin me rezultat

PJESA E PARË: TREPÇA-RAHOVECI

Ngushtë në Mitrovicë në pjesë të parë

14 October, 2018 @19:42

Para pak çastesh ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet Trepçës dhe Rahovecit në Minatori të Mitrovicës. Pas…

FORMACIONET STARTUESE

Trepça-Rahoveci, 5-shet fillestare

14 October, 2018 @18:58

Pas pak çastesh nis dueli i fundit i xhiros në Superligë, ndërsa Trepça dhe Rahoveci startojnë ndeshjen me këto përbërje.…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga