PLAY I RI NË PRIZREN

Bashkimi rikthen në Superligë Dajuan Grafin

12 October, 2022 @15:08

Basketbollisti amerikan që i ndihmoi në stinorin e kaluar Yllit të Suharekës në rrugëtimin e tyre drejt titullit kampion të Kosovës, Dajuan Graf, këtë stinor rikthehet në Superligë të Kosovës, por te ekipi i Bashkimit.

Përmes një njoftimi të shkurtër, skuadra e Bashkimit ka bërë të ditur që ka angazhuar playmakerin amerikan për këtë edicion, ndërsa i njëjti pritet të debutojë që në ndeshjen e radhës, të cilën prizrenasit e luajnë ndaj Pejës, ku kjo e fundit nuk di për humbje këtë stinor!

“Mirësevjen Dajuan Graf! Fundori amerikan 1.85cm i është bashkuar KB Bashkimit. Welcome Dajuan!” — shkroi KB Bashkimi në njoftim.

TABELA AKTUALE E SUPERLIGËS

Sa i përket statistikave të tij nga sezoni i kaluar në Superligë 2021/22, Graf në elitë luajti 13 ndeshje me mesatare prej 32.8 minutash për ndeshje, ndërsa shënoi 11.4 pikë për ndeshje, bëri 5.3 asistime dhe 5.5 kërcime.

Dajuan Graf @ Bashkimi

Më parë, ai ka qenë pjesë e elitës ukrainase të basketbollit ku luajti për Kharkivski Sokoly. Graf në anën tjetër te Ylli në Ligën Unike i luajti vetëm tri ndeshje, me mesatare prej 28 minutash për lojë, ndërsa shënoi mesatarisht 6 pikë, bëri 5 asistime e 3.3 kërcime. Ai ishte zyrtariuzar te Ylli më 4 mars të këtij viti, ndërsa debutoi te suharekasit në përballje ndaj Tiranës në kuadër të Ligës Unike.

Dajuan Graf @ Ylli, march 2022

Bashkimi që ka nisur stinorin me trajnerin Darko Radulovic në pesë ndeshjet e para të stinorit ka bilanc prej dy fitoresh dhe tri humbjesh. Të dielën ata në Sezai Surroi presin ekipin e Pejës, që ka bilanc 5-0 këtë sitnor, kurse dueli është paraparë të nis prej orës 19:00 dhe është ndeshja e fundit e xhiros me orar të botuar në FBK.