Të gjitha lajmet

YLLI-RAHOVECI

Derbi Ylli-Rahoveci, një pikë vendosi

Derbi Ylli-Rahoveci, një pikë vendosi

7 October, 2017 @21:16

Ylli
Rahoveci
Ylli 80 : 81 Rahoveci

Palestra: 13 qersohri, Suharekë.
Derbi i vërtetë i skuadrave të përforcuara në mënyrë solide këtë stinor për Superligën e Kosovës, ndërmjet Yllit dhe Rahovecit u zhvillua në Suharekë sonte. Fitues i takimit doli Rahoveci, që ishte për një pikë më e mirë sesa Ylli, duke fituar në fund 80-81, në një ndeshje krejtësisht të barabartë përgjatë 40 minutave lojë.

ÇEREKËT

Ylli pas fundit të çerekut të parë krijoi 3 pikë epërsi me 17-14 në fillim. Në çerekun e dytë, lojë krejtësisht e barabartë për 24-24 dhe ekipet shkuan në pushim me atë 3 pikësh epërsie të suharekasve për 41-38. Shkrirja e epërsisë ndodhi në çerekun e tretë, kur Rahoveci pas 30 minutave lojë barazoi rezultatin në 60-60, ndërsa në 10 minutëshin e fundit ekipet u futën "si nga fillimi i ndeshjes". TABELA AKTUALE 3 minuta para fundit të ndeshjes rezultati ishte 75-79 për Rahovecin, kur Junious Prowell shënoi për tre pikë për të dhënë pikët e fundit të vreshtarëve në ndeshje, për 75-81, derisa për fundin e ndeshjes kishin mbetur edhe 2.21 minuta. Në këto minuta të mbetuar vetëm Mike Harmon arriti të shënojë për Yllin, duke e afruar rezultatin në 80-81, 1.12 minuta para fundit të ndeshjes, prej kur më, nuk u shënua asnjë pikë, derisa ekipet luftuan për çdo top. Kjo ka qenë fitorja e dytë e Rahovecit në 2 ndeshjet e para të stinorit me trajner Mark Rodiqin, derisa Ylli ka përjetuar humbjen e parë të stinorit me trajner D. Bajramovic.

TË DALLUARIT

Mike Harmon ka qenë më efikasi te Ylli me 22 pikë të shënuara, prej ku ka shutuar 6-3 për tre pikë, me saktësi 50%. Arian Tahiri ka kontribuuar me 18 pikë e 7 asistime, ndërsa Arif Mehmetaj ka shtuar 14 pikë e 4 kërcime. Double-double te Ylli shënoi Teylor Bassick, që kreu ndeshjen me 13 pikë e 10 kërcime. Sa i përket ekipit fitues, ka qenë Kyle Sovine që ka shkëlqyer te vreshtarët. Ai ka përfunduar ndeshjen me 26 pikë e 13 kërcime, derisa Junious Prowell ka dhënë 23 pikë tjera. Nga forcat vendore te ekipi i Rahovecit Mustafë Merovci ka qenë më efikasi me 13 pikë e 7 kërcime.

DUELET E RADHËS

Në xhiron që vjen, Ylli i shkon në konak Trepçës, ndërsa Rahoveci pret Bashkimin në derbin e radhës, që llogaritet si derbi i xhiros së III të stinorit. Përndryshe, super-atmosferë sonte në Suharekë, palestra përplotë me publik, anim korrekt - e basketbollistët dhanë edhe atomin e fundit të tyre për më të mirën e ekipeve.

PEJA - SIGAL PRISHTINA

Lawrence dhe Esho çojnë Prishtinën drejt fitores në Pejë

Foto: KBPeja/Arkiv

7 October, 2017 @17:35

Dyshja e huaj e Sigal Prishtinës, Andrew Lawrence dhe Maxim Esho, kanë qenë lojtarët kryesorë në Karagaç sot, që kanë…

PJESA E PARË: PEJA-PRISHTINA

Prishtina në avantazh ndaj Pejës, pas pjesës së parë

Foto: KBPeja/Arkiv

7 October, 2017 @16:43

Sigal Prishtina ka ngritur epërsinë ndaj Pejës në çerekun e dytë dhe ka përfunduar pjesën e parë të ndeshjes me…

ÇEREKU I PARË: PEJA-PRISHTINA

7 pikë epërsi për Prishtinën ndaj Pejës

7 October, 2017 @16:22

Ka përfunduar çereku i parë i ndeshjes Peja - Prishtina që aktualisht po zhvillohet në Karagaç të Pejës, ndërsa bardhekaltërit…

FORMACIONET STARTUESE: PEJA - PRISHTINA

5-shet e para: Peja-Prishtina

BOROZANI/E. Sh./ Arkiv

7 October, 2017 @15:45

Para pak çastesh janë publikuar 5-shet e para të ndeshjes ndërmjet KB Peja dhe KB Sigal Prishtina që nis në…

PREJ INFORMATORIT NR 1

Vetëm një gjobë në xhiron e parë

7 October, 2017 @15:42

Komesari i Garave të FBK-së ka regjistruar ndeshjet e xhiros së parë të Superligës sipas rezultateve të arritura në fushë,…

TE SHQIPËRIA

Doukas përzgjedhës i ri i Shqipërisë

7 October, 2017 @15:21

Trajneri grek, Antonios Doukas, sot është zyrtarizuar si përzgjedhës i ri i kombëtares shqiptare në basketboll. Doukas, që ka nënshkruar…

BORDI I FBKs

FBK kërkon që klubet të organizojnë Kuvendin e Punës

7 October, 2017 @13:08

Klube e Superligës dhe Ligës së Parë të Kosovës brenda 30 ditëve duhet të dërgojnë listën e të gjithë anëtarëve…

JAVA II

Dy përballjet e ditës nga Superliga e basketbollit

7 October, 2017 @12:57

Me fillim nga ora 16:00, takimi mes Pejës dhe Prishtinës hap xhiron e dytë të Superligës së Kosovës në basketboll.…

SUPERLIGA U18 (XHIRO II)

Xhiroja II e Superligës U18, hapet sonte

Foto: Arkiv

6 October, 2017 @16:00

Sonte fillon java e dytë në Superligën U-18 të basketbollit në Kosovë. Duelet e xhiros së dytë dhe të deleguarit…

DUELET E XHIROS SË PARË

Nesër nis Liga e Femrave

BOROZANI/Arkiv

6 October, 2017 @13:37

Me përballjen ndërmjet Bashkimit dhe Vëllaznimit, hapet stinori i ri i Ligës së Femrave në basketboll. Ndeshja në fjalë zhvillohet…

TEAM OF THE WEEK 4

TOP 5-shja e javës në Superligë (IV)

Graph. O. Kraja

15 October, 2018 @21:22

Pas ndeshjeve të xhiros së katërt të Superligës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen më të mirë për të bërë…

PRIZRENI - YLLI

Cole: Jemi të uritur dhe të gatshëm

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

14 October, 2018 @21:14

Fundori amerikan i Prizrenit, Elliot Cole, sonte kundër Yllit ishte i pakapshëm. Ai shkëlqeu me 42 pikë, 6 asistime dhe…

TREPÇA - RAHOVECI

Ngushtë, por Rahoveci s’ndalet

14 October, 2018 @20:48

Vetëm 1 minutë e 33 sekonda para fundit të ndeshjes, rezultati ndërmjet Trepçës vendase dhe Rahovecit mysafir u barazua në…

PRIZRENI - YLLI

Rifati: Besova në fitore

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

14 October, 2018 @20:22

Skuadra e Prizrenit sonte e regjistroi fitoren e tretë të stinorit në Superligë, duke e mposhtur Yllin me rezultat

PJESA E PARË: TREPÇA-RAHOVECI

Ngushtë në Mitrovicë në pjesë të parë

14 October, 2018 @19:42

Para pak çastesh ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet Trepçës dhe Rahovecit në Minatori të Mitrovicës. Pas…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga