Të gjitha lajmet

LAJM I FUNDIT

FBK mund të organizojë edhe një evropian

Foto: FBK

FBK mund të organizojë edhe një evropian

Teksti: FBK

10 September, 2019 @16:37

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) e ka njoftuar Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK), që edhe në verën e ardhshme, do të jetë pjesëmarrëse me gjashtë Përfaqësuese të reja në garat evropiane.

5 Përfaqësuese do të jenë në Divizionin B dhe një në atë C. Kosova U20 dhe U18 te meshkujt do të garojnë në Divizionin B, si dhe U20, U18, U16 te femrat, derisa në Divizionin C do të garojë Kosova U16 meshkujt.

FIBA gjithashtu e ka ftuar FBK-në që të aplikojë për organizimin e një Evropiani. Për të gjitha këto pritet që shumë shpejt të vendosë Bordi i FBK-së, se, me cilat Përfaqësuese do të garojmë, si dhe a do të kandidojmë për organizimin e Kampionati tjetër në Prishtinë.

Kujtojmë se vitin e kaluar në Kosovë ishte organizuar Kampionati Evropian, Divizioni C për meshkuj U18, ku kishte triumfuar Kosova, derisa në muajin gusht të këtij viti u organizua Kampionati Evropian, Divizioni B, për femra U20.

Kosova kishte marrë nota shumë të mira për këto organizime, duke marrë mirënjohje edhe nga FIBA.

E RADHËS

FIBA vazhdon mbështjetjen ndaj FBK-së

3 September, 2019 @8:32

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) e ka marr dritën e gjelbër nga Fondi për Zhvillim i Gjeneratave të Reja…

KAMPIONATI EVROPIAN U16 / DIVIZIONI B

Pas 5 humbjeve, vjen fitorja

23 August, 2019 @21:45

Vashat e Kosovës U16, të cilat po garojnë në Kampionatin Evropian Divizioni B, në Sofje të Bullgarisë, pas 5 humbjeve…

EUROBASKET2021

Britania kualifikohet, Kosova eliminohet

17 August, 2019 @21:48

Me humbjen e sontme nga Britania e Madhe, përfaqësuesja e Kosovës është eliminuar nga parakualifikimeve për Eurobasket 2021.

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Britania e Madhe - Kosova

17 August, 2019 @19:43

Janë caktuar pesëshet e para të Britanisë së Madhe dhe të Kosovës. BRITANIA E MADHE: Myles Hesson, Luke Nelson, Teddy…

TRANSMETIMI

Livestream: Britania e Madhe - Kosova

17 August, 2019 @19:25

Me fillim nga ora 20:00, Kosova luan ndeshjen e katërt të fazës parakualifikuese për Eurobasket 2021 kundër Britanisë së Madhe. …

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja