Të gjitha lajmet

KUPA E KOSOVËS: TREPÇA '89 - FERONIKELI

Feronikeli fitues i Kupës, Prishtina në Europa League

Feronikeli fitues i Kupës, Prishtina në Europa League

24 May, 2019 @22:46

Për herë të tretë në histori të klubit, Feronikeli është fitues i Kupës së Kosovës.

Skuadra nga Drenasi sonte e mposhti në finale me rezultat 1-5 Trepçën ‘89 në ndeshjen e luajtur në “Fadil Vokrri”, për ta fituar kështu trofeun e dytë sezonal pas ligës së fituar rreth një javë më parë.

Goli i parë i ndeshjes erdhi nga Astrit Fazliu në minutën e 16’, derisa në minutën e 27’ Mendurim Hoti e dyfishoi epërsinë dhe kështu pjesa e parë u mbyll 0-2 në të mirë të Niklit.

a

Kampioni i Superligës, për katër minuta shënoi dy herë në pjesën e dytë. Në minutën e 66’, Albutrint Morina shënoi për 0-3, derisa Kastriot Rexha në minutën e 70’ shënoi pas një gabimi të portierit Arben Beqiri, ndërsa ishte përsëri Rexha, golashënuesit më i mirë i kampionatit që e lamë pas, që shënoi edhe një herë në fund të ndeshjes për rezultatin përfundimtar 1-5.

Goli i vetëm i Trepçës ‘89 erdhi nga zëvendësuesi Ardian Muja në minutën e 73’.

Kjo është hera e dytë që Nikli arrin ta fitojë edhe kampionatin edhe kupën në të njejtin sezon, gjë që nuk e kishte arritur asnjë skuadër tjetër në futbollin kosovar deri më sot.

a

Për shkak që Feronikeli si fitues i kampionatit do ta përfaqësojë Kosovën në Champions League, triumfi i Niklit në Kupë ka bërë që Kosovën në Europa League ta përfaqësojë nënkampioni i ligës, ekipi i Prishtinës.

SKEMA E KUPËS

Sa i përket Trepçës ‘89, mitrovicasit tashmë duhet të mendojnë për fazën e barazhit, ku do të ndeshen më Vëllaznimin pas rreth një javë.

a

BARAZHI

Caktohet data e ndeshjes Gjilani - Besa

24 May, 2019 @21:40

Është caktuar data e ndeshjes së barazhit në mes të Gjilanit dhe Besës. Dueli në mes të Gjilanit dhe Besës…

SIPAS VITEVE DHE SHIFRAVE

Të gjithë fituesit e Kupës së Kosovës

24 May, 2019 @15:02

Para finales së Kupës së Kosovës në futboll, që luhet sonte në Fadil Vokrri të Prishtinës dhe takohen Feronikeli…

FINALJA E KUPËS TE FEMRAT

Me 7-she, Mitrovica fituese e Kupës

22 May, 2019 @23:36

Skuadra e femrave të Mitrovicës është triumfuese e Kupës së Kosovës. Ekipi i drejtuar nga ish lojtari i Trepçës,…

KOMUNIKATA E KF FERONIKELI

Kampioni reagon për përfoljet

Foto: feronikelifc.com

21 May, 2019 @14:57

Skuadra e Feronikelit ka reaguar ndaj përfoljeve që po i bëjnë disa portale lidhur me kurdisjen e ndeshjeve të këtij…

ZYRTARE

S’ka pushim për Llapin, zyrtarizon përforcimin

TOPSPORTI / A.P

20 May, 2019 @19:58

S’ka pushim për skuadrën e Tahir Batatinës! Një ditë pas përfundimit të sezonit, Llapi ka filluar menjëherë përforcimet për sezonin…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga