Të gjitha lajmet

DUELI FINAL, I EKIPEVE QË LUAJTËN 24 VITE MË PARË

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

Foto: prishtinafc.com

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

19 April, 2018 @8:05

Janë bërë plotë 24 vite prej se për herë të fundit në finale të Kupës kanë qenë dy ekipet që do të takohen edhe sivjet në finale të Kupës.

Prishtina dhe Vëllaznimi, dy skuadrat që siguruan dje finalen e Kupës së Kosovës për stinorin 2017/18, duke i eliminuar kundërshtarët e tyre, Vushtrrinë, përkatësisht, Drenicën - do të luajnë përsëri finalen - 24 vite më vonë.

Kishte qenë viti 1994, stinori 1993/94, kur këto dy ekipe atëherë në futbollin e pavarësuar kosovar, kishin zhvilluar finalen.

SKEMA E KUPËS 2017/18

Fituese kishte dalë Prishtina, që kishte fituar 2-1 ndaj Vëllaznimit për të çuar Kupën e Kosovës.

Në ndërkohë, prej atëherë deri sot, Prishtina ka pesë trofe të Kupës të fituara, ndërsa Vëllaznimi një.

Në finalen e sivjetme, do të jetë krejt ndryshe!

Derisa atëherë luanin për të mbajtur gjallë futbollin dhe shpresën, sot futbollistët luajnë për trofeun që sjell mijëra euro në konto të ekipit, si dhe mundësinë e daljes në gara europiane për stinorin e radhës!KUPAT E FITUARA:

Prishtina: 1994, 1995, 2006, 2013 dhe 2016
Vëllaznimi: 2008


i:

1 Nëse dikush ka çfarëdo informate/material apo tjetër lidhur me finalen e e vitit 1994 Prishtina-Vëllaznimi, le të shkruajë në [email protected]

NË VLORË

Pas disfatës nga Skënderbeu, dorëhiqet trajneri

19 April, 2018 @7:40

Trajneri i ekipit të Flamurtarit, ka dhënë dorëheqje nga posti i tij, pas disfatës së djeshme të pësuar nga Skënderbeu,…

ISA SADRIU

S’do të ishte befasi po të arrinim

BOROZANI/A.P.

18 April, 2018 @21:59

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu, në deklaratën e tij pas ndeshjes gjysmëfinale ndaj Prishtinës ka thënë se po të arrinte…

MIREL JOSA

Nuk ka favorit në finale

Fotot: prishtinafc.com

18 April, 2018 @21:51

Pas kualifikimit të ekipit në finale të Kupës së Kosovës, Mirel Josa, trajner i Prishtinës ka thënë se nuk ka…

SKËNDERBEU DHE LAÇI, SIGUROJNË SI MYSAFIR

Caktohet finalja e Kupës së Shqipërisë

Foto: KFSkenderbeu

18 April, 2018 @21:41

Skënderbeu, që kishte disavantazh nga ndeshja e parë ndaj Flamurtarit pësuar në Korçë, 0-1, kur kishte shënuar Danilo Alves për…

MAQEDONI

1 pikë larg titullit

Foto: KF Shkëndija

18 April, 2018 @20:18

Në ndeshjen derbi të xhiros në Maqedoni, Shkëndija nga Tetova ka shënuar fitore të madhe ndaj kampionit aktual të vendit,…

KUPA E KOSOVËS

Gojani: S’kemi çfarë të humbim në finale, synojmë Kupën

Foto: FC Prishtina

18 April, 2018 @17:47

Përveç Sadat Pajazitit, për Supersport pas arritjes së finales u shpreh edhe Arsim Gojani, kryetrajneri i gjakovarëve. “Dëshira…

KUPA E KOSOVËS

Pajaziti: E dominuam lojën, i zhgënjyer për tifozët

18 April, 2018 @17:45

Pas eliminimit nga Vëllaznimi në gjysmëfinalen e Kupës së Kosovës, për Supersport foli Sadat Pajaziti, trajneri i klubit nga…

1/2: VUSHTRRIA - PRISHTINA

Shpëtimtari Khalid, Prishtina në finale

18 April, 2018 @17:37

Në një stadium të mbushur me tifozë në Vushtrri, Vushtrria e Prishtina luftuan mes vete për plot 120 minuta, e…

1/2: VËLLAZNIMI - DRENICA

Goli mysafir vendos, Vëllaznimi në finale

18 April, 2018 @17:00

Vëllaznimi në finale të Kupës së Kosovës! Pas barazmit 1-1 në Skenderaj, Vëllaznimi e Drenica kanë luajtur pa gola…

KUPA E KOSOVËS

11-shet: Vushtrria-Prishtina

Foto: prishtinafc.com

18 April, 2018 @14:26

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu dhe ai i Prishtinës, Mirel Josa, kanë bërë të ditur 11-shet e ekipeve për ndeshjen…

1/8: LYON - BARCELONA

Pa gola edhe në Francë

19 February, 2019 @22:55

Sikurse në Angli mes Liverpoolit e Bayernit, edhe në takimin e luajtur në Francë mes Lyonit e Barcelonës nuk pati…

1/8: LIVERPOOL - BAYERN

Gjithçka e hapur në ‘Allianz Arena’

19 February, 2019 @22:52

Pa gola është mbyllur dueli i sontëm në ‘Anfield Road’ mes Liverpoolit dhe Bayernit. Mes skuadrave në fjalë u zhvillua…

PAS NDESHJES

Afro 2 mijë euro dënime dhe suspendim fushe për Yllin

Foto nga arkivi

19 February, 2019 @21:54

Pas incidentit në ndeshjen Ylli - Prishtina, ndërprerjes dhe vazhdimit të lojës një ditë më vonë, FBK ka shqiptuar sot…

TEAM OF THE WEEK 19

TOP 5-shja e javës në Superligë (XIX)

19 February, 2019 @20:41

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros XIX të Superligës së Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar…

NURNBERG - BORUSSIA DORTMUND

E pesta pa fitore, vë në rrezik kreun

Foto: BVB Official

18 February, 2019 @23:36

Borussia Dortmund e drejtuar nga zvicerani Lucian Favre tashmë është në rrezik të vërtetë të humb kreun në Bundesligë. …

Të gjitha lajmet nga