Të gjitha lajmet

GRUPI E: CHERKASKI - PRISHTINA

Historike, Prishtina siguron kualifikimin

Foto: fiba.baketball

Historike, Prishtina siguron kualifikimin

7 November, 2018 @19:34

Cherkaski Mavpy
Prishtina
Cherkaski Mavpy 73 : 92 Prishtina
Brandon YOUNG 17 pikë A. J. DAVIS 26 pikë

Palestra: Lietuvos Rytos Arena, Vilnius. Lituani.

Me trajnerin Damir Mulaomerovic, Prishtina, është këndellur në garat evropiane dhe pas eliminimit nga Liga e Kampionëve në basketboll, bardhekaltërit kanë arritur suksesin historik për një ekip kosovar.

Prishtina duke e mposhtur edhe në ndeshje të dytë ekipin ukrainas Cherkaski Mavpy, tash me bilanc 3-1 ka siguruar kualifikimin për në fazën tjetër të garave të FIBA Europe Cup, gjë të cilën nuk e ka arritur në dy tentimet e para të saja.

E treta, e vërteta - kësaj radhe doli të jetë për Prishtinën, ndërsa fitorja e sotme u vulos në çerekun e tretë, kur prishtinasit kanë bërë dallim të madh (16-31, çereku III), ndërsa përfundimtarja me 73-92 në të mirë të bardhekaltërve ka qenë rezultati final i ndeshjes.

Damir Mulaomerovic

Ndeshja e sontme u luajt në Vilnius të Lituanisë, për shkak të telasheve politike mes Ukrainës e Kosovës.

AJ Davis ka qenë më i miri te Prishtina me 26 pikë të shënuara ndërsa Demario Mayfield ka shtuar 10 pikë të tjera, duke shtuar edhe 7 kërcime e 6 asistime në llogari të tij.

Amerikani Brandon Young me 17 pikë ka qenë më efikasi te ekipi ukrainas, që pas kësaj humbjeje nuk ka gjasa të arrijë kualifikimin, pasi që ka humbur në të dyja përballjet prej Prishtinës.

HALF TIME

Pjesa e parë: Cherkaski Mavpy - Prishtina

7 November, 2018 @18:35

Pas 20 minutave lojë në “Lietuvos Rytas Arena”, rezultati mes Cherkaski Mavpy dhe Prishtinës shënon 41-46. Raporti i plotë…

TEAM OF THE WEEK 7

TOP 5-shja e javës në Superligë (VII)

Graph.: O. Kraja

7 November, 2018 @18:31

Pas ndeshjeve të xhiros së shtatë të Superligës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen më të mirë për të bërë…

5-SHET

Pesëshet startuese: Cherkaski Mavpy - Prishtina

7 November, 2018 @17:46

Janë publikuar pesëshet e para të Cherkaskit dhe të Prishtinës. TRANSMETIMI DIREKT CHERKASKI: Arnett, Chumakov, Kolchenko, Skapintsev, Young. PRISHTINA:…

FIBA EUROPE CUP

Cherkaski vs. Prishtina, transmetimi direkt i ndeshjes

Foto: FIBA

7 November, 2018 @17:08

Me fillim nga ora 18:00, Prishtina sonte luan si mysafire e skuadrës Cherkaski Mavpy në kuadër të FIBA Europe Cup.…

BASHKIMI - ACADEMIC BULTEX

Vjen edhe humbja e tretë

Foto: H/SH / TOPSPORTI

6 November, 2018 @21:03

Pas dy humbjeve në dy ndeshjet e para, Bashkimi është mposhtur edhe në ndeshjen e tretë në kuadër të Ligës…

BASHKIMI - AKADEMIK BULTEX

Përfundon pjesa e parë në Prizren

TOPSPORTI/ D.S

6 November, 2018 @20:02

Pas 20 minutave lojë në Prizren, rezultati mes Bashkimit dhe Akademik Bultexit shënon 40-45 në favor të Akademiku. Raporti i…

KOZUV - TEUTA

Debutuesja vazhdon pa humbje

6 November, 2018 @19:42

Skuadra debutuese në Ligën Ballkanike, Teuta, po vazhdon rrugën e saj pa humbje. Viktima e radhës e Teutës ishte Kozuvi,…

5-SHET

Pesëshet e para: Bashkimi - Akademik Bultex

6 November, 2018 @19:02

Janë publikuar pesëshet e para të Bashkimit dhe të Akademik Bultexit. BASHKIMI: Michael Martin, Qëndrim Biraj, Ujkan Karanezi, Ergin Grosha…

KOHA E TRANSFEREVE

Afati kalimtar dimëror 10 ditë

6 November, 2018 @13:09

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) përmes një njoftimi në faqen zyrtare të saj ka bërë të ditur datat e…

TOP 10 PERFORMANCES @ GW 7

TOP 10 performancat në Superligë (VII)

TOPSPORTI/ D. S.

5 November, 2018 @23:10

Pas përfundimit të pjesës më të madhe të ndeshjeve të xhiros së shtatë të Superligës së Kosovës në basketboll, Eurobasket…

DUELET E PARA TË VIKENDIT

Të shtunën në Superligë dhe Ligë të Parë...

8 March, 2019 @23:28

Pas publikimit të orarit për xhirot e radhës në basketboll, Superligë dhe Ligë të Parë, të shtunën [9 mars] në…

TOP 5 / KUPA E KOSOVËS

TOP 5-shja e Kupës së Kosovës (Superliga)

7 March, 2019 @14:15

Kupën e Kosovës sivjet e fitoi skuadra e Prishtinës, duke e mposhtur Rahovecin në finale me rezultat 96-60. Kjo skuadër…

PRISHTINA - VARESE

Performancë heroike e Prishtinës, vendoset në Itali

Foto: FIBAEuropeCup/fb

6 March, 2019 @22:19

Prishtina ka treguar lojën ndoshta më të mirë të saj në histori të klubit përkundër rezultatit të ndeshjes. Pas…

ÇEREKU I TRETË: PRISHTINA - VARESE

Prishtina e pabesueshme, pranë fitores

6 March, 2019 @21:57

Një rikthim senzacional i Prishtinës në çerek të tretë të lojës për të marrë epërsinë në ndeshje dhe krijimin e…

PJESA E PARË: PRISHTINA - VARESE

Prishtina këndellet para fundit të pjesës

Foto: KBPrishtina/F.O.

6 March, 2019 @21:03

Pas çerekut të përfunduar 12-25 në të mirë të ekipit italian Varese, Prishtina në çerekun e dytë nisi 11-2 për…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga