Të gjitha lajmet

VENDIMI I FBK-së

Kosova nuk do të ketë garues në Basketball Champions League 2020/21

Foto: fibaeurope/fb

Kosova nuk do të ketë garues në Basketball Champions League 2020/21

24 May, 2020 @0:59

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) në njërin ndër njoftimet e fundit të saja ka bërë të ditur se nuk do të nominojë skuadër kosovare për garën më të fortë nën ombrellën e FIBA Europe, Basketball Champions League 2020/21.

Kështu, Kosova nuk pritet të ketë pjesëmarrës në këtë garë, që në stinorin e radhës hyn në sezonin e katërt të ekzistencës së saj.

Në stinorin e parë të ekzistencës, Kosova nuk kishte pjesëmarrës aty, ndërsa në dy vitet e fundit ka qenë KB Prishtina që mëtonte të arrij diku me këtë garë, por asnjëherë s’kaloi fazën e parë të kualifikimeve dhe kështu përfundonte në FIBA Europe Cup.

FBK ka anuluar stinorin 2019/20 në të gjitha kategoritë e seniorëve dhe Prishtina përkundër se ishte lidere, nuk do të shpallet kampion, pasi që Federata vendosi të mos ketë asnjë titull sportiv për shkak të pandemisë.

Por, në njoftimin e saj FBK ka shtuar se nëse ndonjë skuadër dëshiron pjesëmarrje në gara ndërkombëtare do të duhet të deponojë 15 mijë euro në xhirollogarinë e FBK-së si formë garancioni për pjesëmarrje.

“Skuadrat do të depozitojnë shumën prej pesëmbëdhjetë mijë euro në xhirollogarinë e FBK-së si formë garancioni për pjesëmarrje në gara ndërkombëtare”, ka shkruar njoftimi i FBK-së për këtë rast.

ON THIS DAY

Dy vjet nga titulli historik

TOPSPORTI/ A. Paçarizi

23 May, 2020 @0:06

Në datën e sotme dy vite më parë, 23 maj 2020, KB Bashkimi nga Prizreni për herë të parë u…

MITROVICË

Në shtator Trepça luan PlayOutin për shpëtim të stinorit në Superligë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:42

Me Vendimin e sotëm të Bordit të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) është bërë e ditur se ish kampionia…

FERONIKELI & LIPJANI BIEN

Feronikeli e Lipjani bien nga Superliga

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:14

Vendimi i fundit i Bordit të Federatës së Baskebollit të Kosovës (FBK) ka bërë që Feronikeli dhe Lipjani të bien…

GJAKOVË

Vëllaznimi në Superligë!

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:03

Skuadra e Vëllaznimit që ishte në vend të parë të Ligës së Parë të Kosovës në basketboll është promovuar në…

LIPJANI STATS

Kapiteni Vitia me më së shumti kërcime te Lipjani

21 May, 2020 @0:12

Kapiteni i Lipjanit, Fazli Vitia, ishte lojtari me më së shumti kërcime në stinorin e papërfunduar 2019/20 në Superigë. Vitia…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga