Të gjitha lajmet

FTESAT E SPANJËS

Me 4 lojtarë nga NBA, Spanja publikon listën preliminare për Botëror

Me 4 lojtarë nga NBA, Spanja publikon listën preliminare për Botëror

9 July, 2019 @12:21

Kampionati Botëror i basketbollit që këtë verë do të mbahet në Kinë, tashmë po fillon të afrohet, ndërsa ekipet pjesëmarrëse po fillojnë të publikojnë listat e lojtarëve të ftuar.

Kampionia e Botës në vitin 2006, Spanja, sot ka shpallur listën e 16 lojtarëve të ftuar për Botëror, ndërsa në ekip janë edhe 4 yjet e tyre që vinë nga ekipet e NBA-së, si Marc Gasol, Ricky Rubio, Willy Hernangomez dhe Juancho Hernangomez.

spain

Selektori i Spanjës, Sergio Scariolo në ekip ka ftuar: Pablo Aguilar, Javier Beirán, Víctor Claver, Quino Colom, Ilimane Diop, Jaime Fernández, Rudy Fernández, Marc Gasol, Juancho Hernangómez, Willy Hernangómez, Sergio Llull, Xavi Rabaseda, Pau Ribas, Ricky Rubio, Pierre Oriola dhe Joan Sastre.

Vlen të theksohet se nuk janë ftuar lojtarë si Serge Ibaka dhe Nikola Mirotic, ku për të parin Scariolo ka thënë se nuk është në formë të duhur fizike, ndërsa për të dytin nuk ka dhënë shpjegim. Kurse mungesa e Sergio Rodriguezit është thënë të jetë për arsye personale!

Botërori Kina 2019 nis më 31 gusht dhe përfundon më 15 shtator.

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019