Të gjitha lajmet

PENSIONOHET ENIS ALUSHI

Me pensionimin e Alushit, zbulohen fanellat e reja të Kosovës

TOPSPORTI/ A. P.

Me pensionimin e Alushit, zbulohen fanellat e reja të Kosovës

8 September, 2019 @10:54

Dje para ndeshjes Kosova - Çekia, u bë edhe zyrtarisht ceremonia e pensionimit të futbollistit 33 vjeç Enis Alushi nga reprezentacioni i Kosovës.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALE DREJT EURO 2020

E në ceremoninë përshëndetëse të tij, përveç falenderimeve dhe mirënjohjeve, atij i është dhururar edhe fanella e Kosovës për ndeshjen e radhës, që u reklamua si speciale nga kompania prodhuese për ndeshje ndaj Anglisë.

Fanella e Kosovës ndaj Anglisë

Enis Alushi

Siç mund të shihni edhe nga fotografitë, Alushi tashmë ka marrë para të gjithëve fanellën e ndeshjes Anglia-Kosova, që do të luhet pas disa ditës në Southampton.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALE DREJT EURO 2020

E sa i përket modelit të ri të fanellave që janë bërë special për ndeshje ndaj Anglisë dhe reklamimit në mediat e tyre, së paku te kjo e Alushit shihet se jakat janë të kaltëra, e brenda e saj verdhë. Njëjtë sikurse fundi i mëngëve, verdhë, derisa pjesa e krahut zi, me vija verdhekaltër anash. Pjesa ballolre është e zezë me të kaltëra të hedhura aty këtu, që e bën atë një fanellë krejt tjetër nga të zakonshmet.

Pensionimi i Alushit

Përndryshe, Alushi që është nga Mitrovica përgjatë karrierës së tij ka luajtur kryesisht në ekipet e Bundesligës 2, ndërsa ka qenë pjesë e Kosovës që nga dita e parë e kur luanim vetëm miqësore.

Ai ka luajtur gjithashtu 5 ndeshje në përballjet kualifikuese të Kosovës për Kampionatin Botëror “Rusia 2018”, ndërsa ka qenë pjesë e fitores së Kosovës më 2016 ndaj Ishujve Faroe në miqësoren e zhvilluar në Gjermani, si dhe miqësoren e parë me leje, ndaj Haitit, 0-0.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALE DREJT EURO 2020

FRANCË - SHQIPËRI

Shqipëria e pafuqishme për kampionin e Botës

7 September, 2019 @22:41

Një ndeshje që filloi ‘çuditshëm’, duke marrë parasysh që në vend të hymnit të Shqipërisë, u intonua një tjetër hymn,…

FRANCA - SHQIPËRIA

Shqipëria në disavantazh pas pjesës së parë

7 September, 2019 @21:39

Pas 45 minutave lojë në “Stade de France”, rezultati në mes të Francës dhe Shqipërisë shënon 2-0 në favor të…

ANGLI - BULLGARIA

Anglia lehtësisht, kthen kryesimin

Foto: FA

7 September, 2019 @19:47

Për pak orë zgjati aventura e Kosovës në krye të Grupit A! Kjo për shkak që Anglia nuk lejoi befasi…

FRANCË - SHQIPËRI

Francë vs. Shqipëri, 11-shet startuese

7 September, 2019 @19:33

Me fillim nga ora 20:45, Shqipëria sonte luan si mysafire ndaj Francës në kuadër të kualifikimeve drejt EURO2020. FORMACIONET STARTUESE: …

KOSOVË - ÇEKI

Fitorja, pensionimi i parakohshëm e politika

7 September, 2019 @19:01

Fitore e dobët. 15 lojë pa humbje, dhe me gjasë ka ardhur fundi i kësaj. Anglia është shumë e fortë.…

Të gjitha lajmet nga EURO 2020