Të gjitha lajmet

SUPERKUPA (F): PRISHTINA - BASHKIMI

Mposhtin Prishtinën, vajzat e Bashkimit fitojnë Superkupën!

Mposhtin Prishtinën, vajzat e Bashkimit fitojnë Superkupën!

24 September, 2019 @19:25

Vajzat e Bashkimit janë fitueset e Superkupës së sezonit 2019/2020!

a

Skuadra e drejtuar nga trajneri turk Furkan Saglik arriti që në finalen e Superkupës ta mposhtë Prishtinën, kampionen në fuqi të Kosovës në basketboll, në ndeshjen e luajtur në “Mizahir Isma” të Rahovecit, për ta fituar kështu Superkupën në ndeshjen e parë të sezonit të ri.

Vajzat e Bashkimit krijuan epërsi 12 pikëshe qysh pas pjesës së parë, derisa loja e tyre e mirë vazhdoi deri në fund të ndeshjes, duke bërë që ndeshja të mbyllet me rezultatin përfundimtar 70-83 (15-23, 17-21, 16-22, 22-17).

Më të dalluarat në këtë humbje të Prishtinës sonte ishin Danisha Shaw, ish-basketbollistja e Bashkimit, me 31 pikë, 9 kërcime e 2 asistime dhe Irma Konjusha me 13 pikë (vetëm 2 pikë në pjesën e dytë), 4 kërcime e 4 asistime, kurse te Bashkimi katër lojtare shënuan pikë dyshifrore. Më të dalluarat ishin Khadija Brown me double-double prej 32 pikëve, 17 kërcimeve e 1 asistimi dhe Aisha Muhamed gjithashtu me double-double prej 18 pikëve e 12 kërcimeve e 3 asistimeve, ndërkohë pikë dyshifrore patën edhe Arbnore Përquku (15) dhe Saranda Daci (12).

a

Ky është titulli i parë i trajnerit Saglik si trajner i Bashkimit, derisa të dyja skuadrat që u përballen sonte, pritet të jenë rivale të njëra-tjetrës edhe në luftë për titullin kampion në sezonin e ri që nis shumë shpejt.

SUPERKUPA (F): PRISHTINA - BASHKIMI

Finale interesante, epërsi e prizrenaseve

TOPSPORTI / ARKIV

24 September, 2019 @18:22

Finale interesante po zhvillohet mes Prishtinës dhe Bashkimit, skuadra të cilat momentalisht po luftojnë për Superkupën e basketbollit te femrat. …

SUPERKUPA (F): PRISHTINA - BASHKIMI

Prishtina vs. Bashkimi, pesëshet startuese

TOPSPORTI / ARKIV

24 September, 2019 @17:25

Me fillim nga ora 17:30, në “Mizair Isma” të Rahovecit Prishtina dhe Bashkimi përballen mes vete në kuadër të Superkupës…

FINALET E PARA

Një javë para Superkupës

17 September, 2019 @14:05

Edicioni i ri në basketbollin e Kosovës pritet të fillojë me spektakël, pasi më 24 shtator, palestra “Mizahir Isma” do…

XHIROJA E PARË

Superliga e femrave, ndeshjet e xhiros hapëse

TOPSPORTI / A.P

13 September, 2019 @14:18

Më 12 tetor starton Superliga e basketbollit në kategorinë e femrave. Ndeshjet e xhiros hapëse pas shortit janë përcaktuar të…

KOMUNIKATË

Të gjitha transferet e klubeve të basketbollit

11 September, 2019 @18:32

Në ditën e fundit të afatit kalimtar, Federata e Basketbollit e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave