Të gjitha lajmet

OPINION

Ndjenja e favoritit

Fotografitë TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Ndjenja e favoritit

Shkruan: LUAN MORINA

27 March, 2019 @22:59

Ndjenja e favoritit

Po të më thoshte dikush në pasditen e vonshme të dielës së 10 korrikut të vitit 1994 se pas çerek shekulli Kosova do të ishte favorite ndaj Bullgarisë, e cila po shkapërderdhte kampionët aktual të botës në çerekun e fundit të ndeshjes, do ta besoja! Do ta besoja si çdo fëmijë që porsa ka përfunduar klasën e parë fillore!

Kosovo vs Bulgaria

Por, që para dy viteve gjersa çdo vend na mposhte me sa gola mundte, të më thoshin që do të ishim favorit për të shkuar në Euro2020 nga grupet, jo nga kjo mënyra që kam përmendur këtu tek TopSporti, do ta quaja të çmendur!

European Qualifiers

Dhe ndjenja e favoriti na mundoi për të mirë e për të keq në pjesën e parë të lojës. Ishim shumë të lehtësuar në tentim për të bërë lojën tonë, dhe goli që pranuam na dëmtoi paksa mendërisht. Megjithatë, tregimi i karakterit, pjekja psikike u pa me ngulmimin për të sulmuar, për të marrë të tri pikët.

ORARI, TABELA dhe REZULTATET EURO2020

Tri pikë nuk erdhën, por as nuk shkuan. Është ajo filozofia e gotës gjysmë të mbushur (a të zbrazur). Njëjtë mund ta definojmë edhe këtë ndeshje ndaj Bullgarisë, varësisht se si e shihni botën përreth. Unë me një mund të madh dua ta shoh si gotë gjysmë të mbushur!

Kosovo vs Bulgaria

Lojën e morëm shumë të lehtë, ndjenja e favoriti e kërkesat e shikuesve na bënë që të shtohet presioni. Duke e ndrydhur brenda këtë presion, lojtarët u munduan ta japin maksimumin, dhe pësuam nga duhej të mbroheshim – ndërprerjet. Ndjenja e favoritit na bëri që t’u falim një korner të panevojshëm, dhe pastaj të mundohemi të barazojmë rezultatin.

Benjamin Kololli

Nëse shohim lojën, sidomos nga pikëpamja e një neutrali, mund të përfundojmë që Kosova ishte e mahnitshme. Krijuam raste, por nuk arritëm t’i konkretizojmë. Njëjtë edhe bëmë lëshime, të cilat i bënë çdo ekip që është në rritje, në pjekje ta quaj.

ORARI, TABELA dhe REZULTATET EURO2020

Përvoja e bullgarëve na qiti jashtë ftohtësisë psikike, si me ndërhyrjet e panevojshme si me zhegitjen e lojës. Reagimi jonë ishte i pamatur, dhe kjo është një nga dy fushat ku duhet të punohet. Tjetra është ndjenja e favoritit. Sa më përulët që luajmë, sa më shumë që respektojmë kundërshtarët si të barabartë me neve e assesi nën neve, aq më mirë do të luajmë, aq më shpesh do të fitojmë.

Arber Zeneli desperate Kosovo

Lëndimet e Kolollit e Kryeziut ishin të dukshme. Përgatitja e tyre fizike nuk ishte në nivelin më të mirë, por përkundër kësaj dhanë maksimumin. Vija e mbrojtjes disa herë u ça nga bullgarët, por mosha më e re e jona pamundësoi kundërsulmet e tyre.

Milot Rashica

Tranzicioni i mesfushës gjatë kundërsulmeve të kundërshtarit ishte i dobët. Me ekipe më dinamike nuk guxojmë të lëmë aq lehtë kundërsulmet. Vojvoda pati punën më të madhe në distribucionin e topave para në mungesë të formës së Kryeziut dhe veçanërisht Kolollit.

ORARI, TABELA dhe REZULTATET EURO2020

Krahët nuk funksionuan siç kemi dashur, e megjithatë ia dolën të bëjnë punë të mirë. Lëshuam disa raste të sigurta shënimi, por edhe këto përmirësohen. Muriç duhet të jetë më i matur, ngjashëm si pjesa dërrmuese e ekipit në ndeshje të këtilla.

Mergim Vojvoda

Halimi ishte i jashtëzakonshëm, dhe kur nuk funksionon Celina, atëherë mund ta përdorim si pikë lidhëse para dy mesfushorëve defensiv, e edhe mund të kthehemi të luajmë vetëm me Kryeziun në rast se duhet të kthejmë rezultat!

Arber Zeneli & Hekuran Kryeziu

Si zakonisht – Kosova po rritet. S’dyshoj që më lehtë do ta kemi të luajmë lojën tonë në Bullgari pa presionin e terrenit vendës. E serinë pa humbje mund ta shtyjmë deri në vjeshtë!i:

Shkrimet e autorit, nuk paraqesin qëndrimin e redaksisë.

LUCAS HERNANDEZ PI

Francezi bëhet rekord transfer i Bundesligës

27 March, 2019 @17:56

Mbrojtësi francez 23 vjeçar i Atletico Madridit, Lucas Hernandez Pi, prej sot edhe zyrtarisht është lojtar i ri i Bayern…

PRISHTINA - FLAMURTARI

Ndeshja e mbetur i takon Prishtinës

FOTO/ prishtinafc

27 March, 2019 @16:16

Në ndeshjen e mbetur të xhiros 23, Prishtina e mposhti Flamurtarin me rezultat 3-0. Ylli i ndeshjes ishte Gauthier Mankenda,…

ZVICRA - DANIMARKA

Danezët kthehen senzacionalisht ndaj Zvicrës

TOPSPORTI/ A. P.

26 March, 2019 @22:48

Danimarka atë që ia bëri Kosovës në miqësore, edhe më rëndë ia ktheu Zvicrës. Pas epërsisë 3-0 të Zvicrës që…

MIQËSORE

Rivali i Kosovës avancon, por mposhtet nga Brazili në fund

Foto: CBF

26 March, 2019 @22:40

Ka qenë një ndeshje e jashtëzakonshme miqësore e sontmja në Prag, ku Çekia avancoi në duel me Brazilin 1-0. …

SHPRESAT DËSHTOJNË

Shqipëria U21 nuk arrin ta mposht Andorrën U21

Foto: FSHF

26 March, 2019 @22:26

Shpresat e kombëtares nuk kanë pasur ditë të mirë sikurse seniorët në Andorrë. Ekipi i drejtuar nga Alban Bushi…

DANIMARKA

Më shumë se gjysma ndaj Kosovës ishin rezervë

Fotot: TOPSPORTI/ A. Paçarizi

26 March, 2019 @20:46

Kasper Schmeichel, Henrik Dalsgaard, Thomas Delaney, Nicolai Jorgensen, Martin Braithwaite - kanë qenë të vetmit që kanë startuar ndaj Kosovës…

E FUNDIT

Mali i Zi - Kosova, pa tifozë?!

Fotografitë: UEFA Euro/fb

26 March, 2019 @12:40

Pas thirrjeve raciste në kuadër të ndeshjes së mbrëmshme Mali i Zi - Anglia, në kuadër të kualifikimeve për EURO…

PAS DUELIT

Notat e futbollistëve të Kosovës (KOS-BUL)

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

26 March, 2019 @8:51

Pas ndeshjes së mbrëmshme, të parës për kualifikime në një kampionat evropian për Kosovën dhe barazimit me Bullgarinë, 1-1, mëposhtë…

HEKURAN KRYEZIU

Kryeziu: Ata fituan një pikë, ne i humbëm dy

25 March, 2019 @23:39

Mesfushori i Kosovës i cili e kishte shiritin e kapitenit në ndeshjen e sontme ndaj Bullgarisë, Hekuran Kryeziu, në deklaratën…

ARBËR ZENELI

Zeneli: Fati nuk ishte me neve

25 March, 2019 @23:27

Golashënuesi i vetëm për Kosovën në ndeshjen kundër Bullgarisë, Arbër Zeneli, në deklaratën e tij pas ndeshjes dhënë RTK-së, tha…

BERNARD CHALLANDES

Challandes: Duhet të mësojmë t’i shfrytëzojmë rastet

25 March, 2019 @23:19

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, pas barazimit 1-1 me Bullgarinë tha se ka pritur në lojë të vështirë ndaj bullgarëve,…

GRUPI H: ANDORRA - SHQIPËRIA

Tri gola për fitoren e parë në grup!

Foto: Supersport

25 March, 2019 @22:36

3 gola për 3 pikët e para në grupin eliminator drejt EURO2020 për Shqipërinë! Në ndeshjen e parë pas shkarkimit…

KOSOVA - BULLGARIA

Kosova e pafat, “kënaqet” me barazim

25 March, 2019 @22:34

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll është ndarë me një pikë nga ndeshja e parë në kualifikimet për Kampionatin Europian, duke…

FIFA RANKING

Ngritja e Kosovës në renditjen e FIFAs

TOPSPORTI/ A. P.

4 April, 2019 @11:37

Edhe një ngritje, përsëri rekord për Kosovën, në renditjen mujore të FIFAs. Në listën e botuar sot nga FIFA…

MBLIDHEN SHPRESAT

Lista e Ramiz Krasniqit për Kosovën U19

2 April, 2019 @21:17

Përzgjedhësi i Kosovës U19, Ramiz Krasniqi, ka publikuar sot listën e lojtarëve që do të marrin pjesë në grumbullimin tre…

VEDAT MURIQI

Muriqi kandidat për sulmuesin e vitit

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

2 April, 2019 @18:09

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi, me performancën e tij që po tregon në Superligën Turke, është bërë kandidat…

ELITE ROUND U17

Sulmuesi juventin rrëzon Kosovën

28 March, 2019 @17:02

Në përballjen e dytë në kuadër të Elite Round të grupomshave nën 17 vjeçare, Kosova është mposhtur nga Spanja me…

FRANCE FOOTBALL

Fidan Aliti në ekipin e më të mirëve

Fidan Aliti, gjatë ndeshjes Kosova-Bullgaria/ TOPSPORTI/ A. P.

28 March, 2019 @15:20

Qendërmbrojtësi i Kosovës që luan për Kalmarin suedez, Fidan Aliti, është përzgjedhur në 11-shen më të mirë të ndeshjeve të…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja