Të gjitha lajmet

FINANCAT

Përfitimet në Europa League

Përfitimet në Europa League

Shkruan: LUAN MORINA

6 June, 2018 @15:54

Europa League ka buxhet dukshëm më të paktë sesa Liga e Kampionëve. Mirëpo, për ekipet që nuk bëjnë pjesë në ato të niveleve shumë të larta, përfitimet në këtë garë janë të mirëseardhura kryesisht për ekipet nga pjesa Lindore e Europës.

Në Europa League do të ndahen vetëm 560 milionë euro për sezon në tri sezonet e ardhshme.

- 25% - 140 milionë shkojnë për pjesëmarrësit,
- 30% - 168 milionë për paraqitje,
- 15% - 84 milionë në bazë të koeficientit dhjetëvjeçar,
- 30% - 168 milionë në bazë të tregut,

Për secilin nga 48 ekipet pjesëmarrëse ndahen 2.92 milionë euro. Fitorja shpërblehet me 570 mijë, barazimi me 190 mijë. Fituesi i grupit merr një bonus prej 1 milion eurosh, ndërsa i dyti 500 mijë euro.

Kualifikimet në fazën eliminuese shpërblehen:

- 1/16 e finales – 500 mijë euro për ekip,
- 1/8 e finales – 1.1 milionë euro për ekip,
- Çerekfinalja – 1.5 milionë euro për ekip,
- Gjysmëfinalja – 2.4 milionë euro për ekip,
- Finalja – 4.5 milionë për ekip,
- Fituesi merr edhe 4 milionë euro shtesë, pos finales.

Në bazë të koeficientit, ekipi i fundit merr 71.430 euro, duke ngritur për këtë shumë deri tek kampioni i cili në total merr 3.42 milion euro.

Shuma prej 168 milionëve ndahet të tregut ndahet në dy pjesë – njëra në bazë proporcionale, tjetra në bazë të suksesit në Europa League.

Proporcionalisht sipas tregut, fituesit e kupës marrin më së shumti para. Federata që ka pesë ekipe, fituesi i kupës merr 30%, e katër ekipet tjera ndajnë nga 17.5%. Fituesit e kupës së federatave me katër ekipe në Europa League merr 40% të shumës që i shkon asaj federate, me tri ekipet tjera që ndajnë nga 20%. Nga 30% ndajnë dy ekipet tjera, krahas fituesit të kupës i cili merr 40%, nga federatat që përfaqësohen me tri ekipe. Dy ekipe nga një vend ndajnë 60%-40%, e ekipet të vetme marrin 100%.

Ekipet e eliminuara në kualifikimet për Ligën e Kampionëve, e që kanë qenë edhe fitues të kupës së vendit përkatës krahas titullit të kampionit, do të konsiderohen si fitues të kupës në Europa League, sipas këtij plani.

Derisa pjesa e parë ndahet për të gjithë pjesëmarrësit, edhe ata që janë eliminuar në kualifikime. Pjesa tjetër, 84 milion do të ndahet në bazë të suksesit që kanë vetëm ekipet që kualifikohen në grupe.

Pjesëmarrësit në:

- 40% për grupet – 33.6 milionë,
- 20% për 1/16 e finales – 16.8 milionë,
- 16% për 1/8 e finales – 13.4 milionë,
- 12% për çerekfinalet – 10.1 milionë,
- 8% për gjysmëfinalet – 6.7 milionë,
- 4% për finalet – 3.4 milionë.

Sipas një matematike bazike, kualifikimi në grupe do të sillte pak më shumë se 3 milionë euro në FC Prishtina.

KOLUMNE: FUTBOLLISTËT QË SHKRUAN HISTORINË

Bobby Moore

Fotot: Getty Images/ Google Images/ Youtube

6 June, 2018 @20:00

Ideja që zbuluesi është më i miri i asaj që ka zbuluar kishte mbajtur anglezët jashtë Kupës së Botës për…

MONEY MONEY MONEY

Përfitimet në Ligë të Kampionëve 18/19

6 June, 2018 @14:34

Si ndahen mjetet financiare për stinorin 2018/19 në Ligë të Kampionëve. Kush sa fiton dhe ku do të mund të…

SAMUEL NIKAJ TE VUSHTRRIA

Vushtrria gjen zëvendësimin e Sadriut

6 June, 2018 @10:45

Ditë më parë, trajneri i deritashëm i Vushtrrisë, Isa Sadriu, ishte larguar nga posti i trajnerit, derisa zëvendësimi i tij…

KOLUMNE: FUTBOLLISTËT QË SHKRUAN HISTORINË

Pele 3.0 - 1970

Foto: Getty Images/ Google Images

6 June, 2018 @9:00

Brazili në Kupën e Botës si vendas kishin luajtur me fanella të bardha. Ngjyra e zakonshme, e verdha kishte nisur…

FERONIKELI

Troshupa kthehet në fole

Foto: KFFeronikeli/fb

6 June, 2018 @0:18

Portieri Denis Troshupa, është rikthyer te skuadra nga Drenasi, Feronikeli. 24 vjeçari Troshupa, për herë të fudit ishte pjesë e…

KOLUMNE: FUTBOLLISTËT QË SHKRUAN HISTORINË

Pele 2.0 - 1962

Pele dhe Vava, 1962. (Foto: Getty Images/ Google Images)

6 June, 2018 @0:00

Futbolli olimpik i dedikohej më shumë futbollistëve amatorë, diçka që binte ndesh me Asociacionin e Futbollit të Anglisë. Nga katër…

UEFA

Suspendohet edhe Buffon

REUTERS/Arkiv

5 June, 2018 @23:53

UEFA ka suspenduar edhe portierin italian, Gianluigi Buffon. Pas komenteve lidhur me referimin në përballjen ndërmjet Juventusit dhe Real…

MIQËSORE

Shqipëria U21 mposht Bjellorusinë

5 June, 2018 @20:44

Në miqësoren e zhvilluar sot në “Elbasan Arena”, Shqipëria U21 ka shënuar fitore ndaj Bjellorusisë. Takimi i sotëm u mbyll…

TRANSFERE

Edhe dy përforcime nga Llapi

5 June, 2018 @20:33

Albi Çekiçi dhe Ilir Syla janë emrat e dy përforcimeve më të reja të Llapit. Me Sylën që është emër…

SHQIP NË BOTË

Ismet Sinani vazhdon me Milanin

5 June, 2018 @17:45

Ismet Sinani do të vazhdojë të jetë pjesë e Milanit! Sulmuesi kosovar, që ka kaluar nga skuadrat zinxhirë të klubit…

1/8: LYON - BARCELONA

Pa gola edhe në Francë

19 February, 2019 @22:55

Sikurse në Angli mes Liverpoolit e Bayernit, edhe në takimin e luajtur në Francë mes Lyonit e Barcelonës nuk pati…

1/8: LIVERPOOL - BAYERN

Gjithçka e hapur në ‘Allianz Arena’

19 February, 2019 @22:52

Pa gola është mbyllur dueli i sontëm në ‘Anfield Road’ mes Liverpoolit dhe Bayernit. Mes skuadrave në fjalë u zhvillua…

PAS NDESHJES

Afro 2 mijë euro dënime dhe suspendim fushe për Yllin

Foto nga arkivi

19 February, 2019 @21:54

Pas incidentit në ndeshjen Ylli - Prishtina, ndërprerjes dhe vazhdimit të lojës një ditë më vonë, FBK ka shqiptuar sot…

TEAM OF THE WEEK 19

TOP 5-shja e javës në Superligë (XIX)

19 February, 2019 @20:41

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros XIX të Superligës së Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar…

NURNBERG - BORUSSIA DORTMUND

E pesta pa fitore, vë në rrezik kreun

Foto: BVB Official

18 February, 2019 @23:36

Borussia Dortmund e drejtuar nga zvicerani Lucian Favre tashmë është në rrezik të vërtetë të humb kreun në Bundesligë. …

Të gjitha lajmet nga