Të gjitha lajmet

LENNART JOHANSSON

Pionieri i Ligës së Kampionëve, ndërron jetë

Foto: uefa.com

Pionieri i Ligës së Kampionëve, ndërron jetë

5 June, 2019 @13:44

Në moshën 89 vjeçare ka ndërruar jetë Lennart Johansson, suedezi që ka qenë në krye të UEFAs për 17 vjet (1990-2007).

Gjatë “sundimit” të tij, futbolli ka pasur ndërrimet më të mëdha në histori në aspektin sportiv dhe komercial.

Ndërtesa e UEFAs u bart prej Bernit në Nyon, ndërsa gjatë viteve të 90’ta u themelua edhe Liga e Kampionëve, që ndërroi rrënjësisht vlerat e futbollit evropian.

Në fjalën e tij pasi që u bë kryetar nderi i UEFAs në vitin 2007, Johannson pat thënë:

“Loja mbetet e paparashikueshme. Ndonjëherë qan, ndonjëherë qesh. Janë shumë gjëra që e bëjnë këtë një lojë madhore, dhe jam shumë krenar që kam luajtur rol në përkrahjen e kësaj loje dhe suksesit të saj në Evropë.”

Në kujtim të tij, ndeshjet e radhës në Ligë të Kombeve, në kualifikime për EURO 2020 dhe U21 do të mbajnë nga një minutë heshtje para loje.

POZA E FITORES

Kryhet stërvitja, tash drejt fitores

Foto: FFK

5 June, 2019 @13:19

Përfaqësuesja e Kosovës ka kryer sot edhe stërvitjen e fundit në Prishtinë para duelit ndaj Malit të Zi dhe tashmë…

MEDIA TALK

Kështu arrijmë te goli ndaj Kosovës

Foto: vijesti.me (f.r.)

5 June, 2019 @8:47

Kanë mbetur vetëm edhe dy ditë për ndeshjen e dytë kualifikuese të Kosovës drejt EURO 2020. Mali i…

MEDIA TALK

Malazezët: Mos të biem në grackë ndaj Kosovës

Foto: vijesti

3 June, 2019 @19:44

Njëri ndër anëtarët e shtabit teknik të reprezentacionit të Malit të Zi, Aleksandar Jankovic, në deklaratën e tij dhënë për…

FILLOJNË

Nisin stërvitjet e Kosovës para dueleve të qershorit

TOPSPORTI/ Valon Gashi

2 June, 2019 @18:51

Reprezentacioni i Kosovës në këto çaste ka dalë në stërvitjen e parë të kompletuar të saj për përballjet ndaj Malit…

PËRGATITJET ZYRTARE NISIN

Kosova sot fillon përgatitjet ndaj Malit të Zi e Bullgarisë

TOPSPORTI/ A.P.

2 June, 2019 @14:59

Prej orës 18:30 në Fadil Vokrri të Prishtinës, Bernard Challandes do të ketë stërvitjen e parë të plotë të futbollistëve…

Të gjitha lajmet nga EURO 2020