Të gjitha lajmet

EUROPA LEAGUE

Prishtina në Europa League, kundërshtarët e mundshëm

Prishtina në Europa League, kundërshtarët e mundshëm

25 May, 2019 @13:49

Pas triumfit të Feronikelit në Kupë të Kosovës, Kosovën në Europa League edicionin që vjen do ta përfaqësojë Prishtina, skuadra nënkampione e Kosovës.

Sikur herën e kaluar, Prishtina e fillon garën nga raundi paraeliminator, raund për të cilin shorti do të mbahet më 11 qershor, derisa ndeshjet e këtij raundi do të luhen më pas në datat 27 qershor dhe 4 korrik.

Sipas koeficientëve, nga skuadrat e raundit paraeliminator më së larti rangohet Cliftonville nga Irlanda e Veriut me 2.5, i ndjekur nga Europa nga Gjibraltari me 2.0, më pas janë dy skuadrat e Ishujve Faroe, NSI Runavik (1.75) dhe KI Klaksvik (1.25), aq sa kanë edhe Prishtina nga Kosova e Sant Julia nga Andorra (1.25), derisa listën e përmbyll Jeunesse Esch i Luskemburgut me 1.0.

Skuadrat e lartpërmendura (nëse nuk ndryshon asgjë deri në fund), llogariten skuadra “bartëse”, gjë që nënkupton se në fazën e shortit skuadrat e lartpërmendura do të ndeshen me skuadra që kanë koeficient më të ulët.

E në listën e skuadrave me koeficient më të ulët, njëra prej të cilave me shumë gjasë do të jetë kundërshtari i Prishtinës në raundin paraeliminator, bëjnë pjesë:

- Tre Fiori (San Marino)
- Tre Penne (San Marino) (nëse nuk e fiton titullin përballë La Fiorita)
- Barry Town United (Uells)
- Cardiff Metropolitan University (Uells)
- Ballymena United (Irlandë e Veriut)
- Gibraltar United ose St Josephs (Gjibraltar)
- Engordany ose Inter Club Escaldes (Andorrë)

CHAMPIONS LEAGUE

Feronikeli në Champions League, kundërshtarët e mundshëm

Foto: FFK

25 May, 2019 @14:10

Fituesi i Ligës dhe Kupës në futbollin kosovar, Feronikeli, me plot meritë do ta përfaqësojë Kosovën në Champions League sezonin…

KUPA E KOSOVËS: TREPÇA '89 - FERONIKELI

Feronikeli fitues i Kupës, Prishtina në Europa League

24 May, 2019 @22:46

Për herë të tretë në histori të klubit, Feronikeli është fitues i Kupës së Kosovës. Skuadra nga Drenasi sonte e…

BARAZHI

Caktohet data e ndeshjes Gjilani - Besa

24 May, 2019 @21:40

Është caktuar data e ndeshjes së barazhit në mes të Gjilanit dhe Besës. Dueli në mes të Gjilanit dhe Besës…

SIPAS VITEVE DHE SHIFRAVE

Të gjithë fituesit e Kupës së Kosovës

24 May, 2019 @15:02

Para finales së Kupës së Kosovës në futboll, që luhet sonte në Fadil Vokrri të Prishtinës dhe takohen Feronikeli…

FINALJA E KUPËS TE FEMRAT

Me 7-she, Mitrovica fituese e Kupës

22 May, 2019 @23:36

Skuadra e femrave të Mitrovicës është triumfuese e Kupës së Kosovës. Ekipi i drejtuar nga ish lojtari i Trepçës,…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga