Të gjitha lajmet

STATISTIKA IMPRESIONUESE

Pse ekipet e mëdha turke e duan Vedatin?!

TOPSPORTI/ A. P.

Pse ekipet e mëdha turke e duan Vedatin?!

1 July, 2019 @14:40

Njëri ndër lojtarët më të përfolur në mediat turke këtë verë është sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi.

Muriqi, që kaloi një stinor të shkëlqyer te Rizespor, duke përfunduar i dyti në listën e golashënuesve më të mirë të Superligës turke, është bërë synim kryesor i Galatasarayit dhe Fenerbahçes për stinorin e ri.

Edhe pse përfolje ka shumë dhe asgjë nuk ka zyrtare, e përditshmja Turkiye ka bërë të ditur se Vedat Muriqi është shumë më i kërkuar nga ekipet e mëdha, sesa golashënuesi aktual më i mirë i ligës dhe lojtari i Galatasarayit Mbaye Diagne.

Diagne përfundoi stinorin në Superligë me 30 gola të shënuara, ndërsa Muriqi me 17. Mirëpo, sipas gazetës në fjalë, Muriqi është shumë shumë më i vyeshëm për ekip sesa senegalezi.

Muriqi ka fituar 5.1 topa mesatarisht për ndeshje në duele në ajër, në krahasim me Diagnen që ka 3.0 të fituara. Gjithashtu, në duele direkte me mbrojtësit kundërshtar, Muriqi është përpara me 47 krahasuar me 44 të senegalezit.

Kosovari 24 vjeç ka bilans të mirë edhe në aspektin mbrojtës kur ekipi kundërshtar sulmon, pasi që ka 0.6 topa të fituara për ndeshje, krahasuar me 0.2 të Diagnes.

Gjallëria e Muriqit në sulm dhe puna e tij e palodhshme, duket të jetë shumë më e konsideruar nga Galatasaray dhe Fenerbahçe, pse po e kërkojnë atë, derisa Galatasaray po tenton edhe shitjen e Diagnes për të pasur në radhët e veta Muriqin.

AMIR RRAHMANI

Vjen akordi, Rrahmani në Serie A

TOPSPORTI/ A. P.

22 June, 2019 @15:38

Para pak çastesh, Sky Sport Italia ka bërë të ditur se skuadra e rikthyer në Serie A, Verona, ka arritur…

MEDIA TALK

Nënkampioni vihet pas Muriqit

20 June, 2019 @10:53

Vedat Muriqi mund të bëhet bashkëlojtar i Robinhos dhe Demba Ba-së. Ky është lajmi i fundit nga mediat turke, që…

DALIN NË SHITJE

Këtu bleni biletat Angli-Kosovë

19 June, 2019 @12:11

Federata e Futbollit të Kosovës ka bërë të ditur faqen zyrtare ku mund të blihen biletat për ndeshjen kualifikuese Angli…

MEDIA TALK

Vedatin s’e japim për këto oferta

TOPSPORTI/ A. P.

18 June, 2019 @10:49

E fundit nga mediat turke është fjala e kryetarit të ekipit të Rizesporit, Hasan Kartal. Sipas të përditshmes Hurriyet,…

MEDIA TALK

Rize zbret çmimin e Muriqit

17 June, 2019 @11:16

Pas kërkesave të shumta nga Galatasaray, Rizespor ka zbritur kërkesat për transferimin e Vedat Muriqit në drejtim të ekipit nga…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja