Të gjitha lajmet

OPINION

Respekt për fitore

Fotografitë: TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Respekt për fitore

Shkruan: LUAN MORINA

25 March, 2019 @12:22

Kundër Danimarkës shfaqëm një lojë të bukur, me kurajë dhe guxim për të mos ndryshuar pa marrë parasysh rivalin. Pa tre lojtarë kyç në ekip arritëm të mposhtim danezët për 90 minuta lojë. Minutat shtesë ishin të kobshëm, me një lëshim që të kujton Shqipërinë e viteve 90ta e 2000ta!

Megjithatë, hedhja e një trajektoreje të tillë është e padrejtë për djemtë tanë të cilët me një qasje të ngjashme ndaj kundërshtarëve tjerë mund të bëjnë mrekulli! Duhen vetëm edhe dy gjëra në një shkallë më të lartë – respekti dhe përqendrimi.

Amir Rrahmani vs Lukas Lerager @ Kosovo - Denmark

Bullgarët janë ekip i moshuar, me një mbrojtje goxha statike derisa përdorin përgatitjen e ngadaltë të sulmeve dhe ndërprerjet për të dëmtuar kundërshtarin. Me krahët dinamik që i kemi dhe shfrytëzimin e kundërsulmeve lehtë mund t’i lëndojmë, e edhe të marrim tri pikë.

Shiko: ORARI dhe TABELA EURO 2020

Për të mposhtur bullgarët pos talentit që e kemi mbi të gjitha na nevojitet respekti ndaj kundërshtarit. Në mungesë të respektit bie niveli i përqendrimit dhe pastaj mund të pësojmë gola sikur ndaj Danimarkës! Gola të tillë, në fund të ndeshjes nuk na nevojiten. S’besoj që ai gol do të ketë ndikim në përgatitjen psikike për këtë ndeshje.

Bersant Celina celebration for Kosovo

Celina ishte i jashtëzakonshëm të enjten duke e bërë atë që po e bën për Swansean këtë sezon. Mbresëlënës ishte mbrojtja përkundër mungesës së Kolollit. Aliti shfaqi përgatitje që nuk e prisja pas sezonit që ka pasur, derisa me qejf do të kisha parë Kryeziun e Xhemajlin. Paqarada pas një kohe të gjatë dukej se funksionoi mirë, gjersa vërehej mungesa e Kryeziut ndonëse Halimi ishte goxha i mirë në mbulimin e tij. Krahët e sulmit si zakonisht të shkëlqyeshëm, me qendërsulmuesit gjithmonë në formë. Krejt çfarë nevojitet tashti është përqendrimi kundër bullgarëve.

Për Panuccin

Në çfarë universi mund të punësosh një trajner që nuk ka pasur asnjë sezon të plotë me një ekip, e më së shumti ka qenë asistent në një kombëtare?!

Ardhja e Panuccit ka qenë e gabuar, ngjashëm si krejt periudha e tij në udhëheqjen e Shqipërisë. Largimi i tij është vendimi i duhur, ndonëse nuk është dashur të ndodhë kurrë (të mos vinte fare)! Kushdo që vjen pas tij do ta ketë më lehtë, së paku pa presionin e mediave! Ndeshja e parë është me Andorrën, ndonëse nuk do të jetë lehtë as me Moldavinë.

Shiko: ORARI dhe TABELA EURO 2020

Megjithatë, asnjë trajner që vjen nuk do të kryej punën e De Biassit. Ka qenë një në 104 vite! Ngjashëm si gjenerata.

Kjo Shqipëri është e përbërë nga lojtarë që nuk po kanë vend tek Kosova, dhe nga ata që nuk po gjejnë vend në Zvicër apo Greqi. Një ekip i tillë do ta ketë të vështirë të bëj mrekulli kundër ekipeve si Islanda e Turqia për të siguruar një biletë për Euro2020!i:

Shkrimet e autorit, nuk paraqesin qëndrimin e redaksisë.

RAJON

Sejdini premton shpërblime për futbollistët

Foto: SportMedia.mk

25 March, 2019 @12:15

Kryetari i ri i Federatës së Maqedonisë, Muamed Sejdini, pas rezultateve të mira të reprezentacionit në dy përballjet e para…

BASTO

Kosova favorizohet nga bastoret ndaj Bullgarisë

TOPSPORTI/ A. P.

25 March, 2019 @8:52

Përfaqësuesja e Kosovës që ka mbyllur muajin mars në pozitën e 131 të renditjes mujore të FIFAs, është favorite në…

11-SHJA E MUNDSHME

Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Bullgarisë

TOPSPORTI/ A. P.

24 March, 2019 @23:16

Baza dihet, ndërsa rikthimi i madh i Hekuran Kryeziut në mes të fushës dhe Benjamin Kolollit në krah të mbrojtjes…

11-SHJA E MUNDSHME

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë ndaj Andorrës

Foto: FSHF

24 March, 2019 @23:08

Njëra ndër ndeshjet më të rëndësishme të kuqezinjëve në kuadër të kualifikimeve për EURO 2020 pritet të jetë ajo ndaj…

BERNARD CHALLANDES

Bullgaria rival i fortë

TOPSPORTI/ A. P.

24 March, 2019 @22:45

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën e sotme për shtyp para ndeshjes me Bullgarinë ka qartësuar edhe njëherë se…

ERVIN BULKU

Vetëm fitore

Foto: FSHF

24 March, 2019 @21:56

Në konferencë për shtyp para ndeshjes ndaj Andorrës ka qenë selektori i përkohshëm i Shqipërisë, Ervin Bulku, i cili ka…

BISEDIMET NË MEDIA

Reja i përgjigjet FSHF-së

24 March, 2019 @21:19

Njeriu që ishte i pranishëm në ndeshjen Shqipëria-Turqia dhe që pritej të merrte drejtimin e kombëtares, Edy Reja, mësohet se…

NGA KONFERENCA

Kryeziu i gatshëm për lojë

TOPSPORTI/ A. P.

24 March, 2019 @21:14

Mesfushori i Kosovës, Hekuran Kryeziu, që për shkak të lëndimit ishte në dyshim dhe nuk u paraqit në ndeshje me…

PARA DUELIT KOSOVA U17 - UKRAINA U17

Kosova U17 gati për Elite Round

24 March, 2019 @16:36

Djelmoshat kanë kryer të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe sipas fjalëve të selektorit Besnik Kollari, Kosova U17 do të hyjë…

BERNARD CHALLANDES

Duhet të mësohemi të rikthehemi

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

24 March, 2019 @14:15

Përzgjedhësi Bernard Challandes, ka qenë protagonisti i tretë në intervistat e realizuara nga UEFA javë më parë në prag të…

FIFA RANKING

Ngritja e Kosovës në renditjen e FIFAs

TOPSPORTI/ A. P.

4 April, 2019 @11:37

Edhe një ngritje, përsëri rekord për Kosovën, në renditjen mujore të FIFAs. Në listën e botuar sot nga FIFA…

MBLIDHEN SHPRESAT

Lista e Ramiz Krasniqit për Kosovën U19

2 April, 2019 @21:17

Përzgjedhësi i Kosovës U19, Ramiz Krasniqi, ka publikuar sot listën e lojtarëve që do të marrin pjesë në grumbullimin tre…

VEDAT MURIQI

Muriqi kandidat për sulmuesin e vitit

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

2 April, 2019 @18:09

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi, me performancën e tij që po tregon në Superligën Turke, është bërë kandidat…

ELITE ROUND U17

Sulmuesi juventin rrëzon Kosovën

28 March, 2019 @17:02

Në përballjen e dytë në kuadër të Elite Round të grupomshave nën 17 vjeçare, Kosova është mposhtur nga Spanja me…

FRANCE FOOTBALL

Fidan Aliti në ekipin e më të mirëve

Fidan Aliti, gjatë ndeshjes Kosova-Bullgaria/ TOPSPORTI/ A. P.

28 March, 2019 @15:20

Qendërmbrojtësi i Kosovës që luan për Kalmarin suedez, Fidan Aliti, është përzgjedhur në 11-shen më të mirë të ndeshjeve të…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja