Të gjitha lajmet

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

BOROZANI/ A. P.

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

9 July, 2018 @17:31

Liga e Kampionëve në basketboll, ka publikuar tashmë rrjedhën e garave dhe ekipet të renditura sipas raundeve kualifikuese për të arritur deri në stinorin e rregullt.

Sigal Prishtina, do të duhet të kalojë tre faza kualifikuese për të arritur në fazën grupore, që parashihet të jetë tepër vështirë.

FAZA E PARË KUALIFIKUESE

Në rrugëtimin e saj, rivalin e të cilit do të kuptojë të mërkurën më 11 korrik, Sigal Prishtina do të ketë punë me njërën nga këto skuadra: AEK Larnaca (CYP), Aris (GRE), Avtodor Saratov (RUS), Bakken Bears (DEN), CSM Oradea (ROU), Dinamo Tbilisi (GEO), Donar Groningen (NED), FC Porto (POR), Fribourg Olympic (SUI), Hapoel Tel Aviv (ISR), Karhu Basket Kauhajoki (FIN), Leicester Riders (GBR), Lukoil Levski (BUL), Movistar Estudiantes (ESP), Nizhny Novgorod (RUS), Norrköping Dolphins (SWE), Polski Cukier Torun (POL), Proximus Spirou Charleroi (BEL), Red October Cantù (ITA), Siauliai (LTU), Szolnoki Olaj (HUN), Telenet Giants Antwerp (BEL) dhe Tsmoki Minsk (BLR).

Basketball Champions League 2018/19

Në rast se kalon kundërshtarin që i bjen në short (nga të lartëcekurat), Sigal Prishtina në raundin e dytë kualifikues do të ketë njërin nga ekipet tjera të kualifikuara (nga të lartëcekurat).

FAZA E TRETË KUALIFIKUESE

Pra, nga 24 skuadra në rrethin e parë kualifikues, në rrethin e dytë do të kalojnë 12. Ato 12 do të ndeshen mes veti dhe 6 të kualifikuarat do të kalojnë në rrethin e tretë, ku do t’i presin njëra nga këto ekipe: JIP Pardubice (CZE), Lietkabelis Panevezys (LTU), medi Bayreuth (GER), Nanterre 92 (FRA), Sakarya Buyuksehir (TUR), UCAM Murcia (ESP).

E nëse kalohet edhe ky raund kualifikues (i treti), atëherë 6 ekipet e kualifikuara do t’i bashkangjiten 26 ekipeve të kualifikura direkt në fazën grupore për t’ia nisur garës në stinorin e rregullt.

KUSH ËSHTË DIREKT I KUALIFIKUAR?

Në fazën grupore ekipet që duhet të kalojnë kualifikimet i presin: AEK (GRE), Anwil Wloclawek (POL), Banvit (TUR), Besiktas Sompo Japan (TUR), Brose Baskets Bamberg (GER), CEZ Nymburk (CZE), Eskisehir Basket (TUR), Hapoel Jerusalem (ISR), Hapoel UNET Holon (ISR), Iberostar Tenerife (ESP), JDA Dijon Basket (FRA), Le Mans Sarthe Basket (FRA), MHP Riesen Ludwigsburg (GER), Montakit Fuenlabrada (ESP), Neptunas Klaipeda (LTU), Oostende (BEL), Opava (CZE), PAOK (GRE), Petrol Olimpija (SLO), Promitheas Patras (GRE), Segafredo Virtus Bologna (ITA), Sidigas Avellino (ITA), SIG Strasbourg (FRA), Telekom Baskets Bonn (GER), Umana Reyer Venezia Mestre (ITA), Ventspils (LAT).KOSOVA U18

Lista ngushtohet në 16 lojtarë

Ibrahim Karabeg, përzgjedhës i Kosovës U18/ Foto: FBK

6 July, 2018 @15:30

Përzgjedhësi i Përfaqësueses U18, Ibrahim Karabeg e ka publikuar listën më të ngushtë, me emrat e basketbollistëve, me të cilat…

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në Ligë të Kampionëve

BOROZANI/ A. P.

4 July, 2018 @14:07

Nënkampionia e Kosovës në basketboll dhe fituesja e Kupës së Kosovës, Sigal Prishtina, do të merr pjesë në Basketball Champions…

SPANOULIS

Nënshkrimi i parë nën Blattin

3 July, 2018 @14:42

Olympiacosi ka bërë lëvizjen e parë në afatin kalimtar të lojtarëve pasi që emëroi David Blattin trajner të skuadrës. …

NGA SAN ANTONIO

Fenerbahçe transferon Lauvergnen

4 July, 2018 @11:38

Nënkampioni i Euroleagues, Fenerbahçe, arriti marrëveshje me lojtarin francez, Joffrey Lauvergne. Lauvergne transferimin e…

TE KAMPIONI

Warriorsat me super qendrën në trapez

Foto: nba.com

3 July, 2018 @8:55

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, e përforcoi trapezin me qendrën gjigande DeMarcus Cousins. a

PËRTEJ OQEANIT

Nga Fenerbahçe te Celtics

Foto: fenerbahceofficial/fb

3 July, 2018 @13:53

Basketbollisti i deritashëm i Fenerbahçes, Brad Wanamaker, është shtesë e re e skuadrës së Boston Celtics, ka zyrtarizuar njoftimin ekipi…

DAIRIS BERTANS

Vazhdon me Milanon

Foto: euroleague.net

2 July, 2018 @14:34

Olimpia Milano ka vazhduar kontratën edhe për një vjet me letonezin Dairis Bertans, i cili sezonin e fundit e kompletoi…

LOS ANGELES

Lakers vazhdon me bombardime

Foto: nba.com

2 July, 2018 @23:41

Pas transferimit të super yllit LeBron James, Los Angeles Lakers e forcoi edhe pozitën e fundorit në skuadër.

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

ADRIEN MOERMAN

Qendra e Barcelonës, në Anadolu Efes

Foto: euroleague.net

2 July, 2018 @14:28

Skuadra nga Stambolli, Anadolu Efes ka arritur që të shtojë në radhët e veta basketbollistin e Barcelonës, Adrien Moerman për…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

E VËR8: LEBRON @ LAKERS

L. A. - Bron

Foto: nba.com

2 July, 2018 @7:09

Los Angeles Lakers tash e tutje mund të shpresoj në titull kampioni. MARRËVESHJA E AFATGJATE LeBron James, supermeni i…

BASHKIMI - LIPJANI

Bashkimi lehtë ndaj Lipjanit

15 February, 2019 @21:34

Një fitore e lehtë erdhi për Bashkimin, i cili e mposhti Lipjanin me rezultat 102-77. Lipjani arriti t’i dalë…

RAHOVECI - PRIZRENI

Prizreni triumfon ndaj Rahovecit në Gjakovë

15 February, 2019 @21:28

Skuadra e Prizrenit arriti ta mposhtë Rahovecin me rezultat 68-85. Mbrojtja fenomenale e Prizrenit në çerekun e parë, në…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Rahoveci - Prizreni

15 February, 2019 @19:04

Janë caktuar pesëshet e para të Rahovecit dhe të Prizrenit. RAHOVECI: Rron Grapci, James Stanback, Amir Maddred, Frederick Richardson ,…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Bashkimi - Lipjani

15 February, 2019 @19:01

Janë caktuar pesëshet e para të Bashkimit dhe të Lipjanit. BASHKIMI: Gazzali Makasqi, Jordan Capps, Mike James, Drilon Hajrizi, Lamar…

PARA NDESHJEVE TË XHIROS XIX

Xhiroja nis sonte, 2 derbi në 2 ditë

TOPSPORTI/ A. P.

15 February, 2019 @0:40

E shtuna në Superligë Ndeshjet e xhiros së XIX të Superligës së Kosovës në basketboll do të nisin sonte, ku…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga