Të gjitha lajmet

GAME 4: BASHKIMI-PRISHTINA

Titulli historik, Bashkimi kampion

BOROZANI/A.P.

Titulli historik, Bashkimi kampion

23 May, 2018 @22:24

Bashkimi
Prishtina
Bashkimi 77 : 61 Prishtina
Aaron MOSS 17 pikë Filip BUNDOVIC 24 pikë

Sezai Surroi, Prizren.
Titulli historik, Bashkimi kampion

Ëndrra shumëvjeçare më në fund u bë realitet. Skuadra e Bashkimit është kampione e Kosovës për stinorin 2017/18.

Ekipi portokall e zi ka festuar titullin e parë në historinë e tij në palestrën e stërmbushur të Sezai Surroit, duke e mposhtur Sigal Prishtinën në ndeshjen e katërt të serisë finale të Play Offit me rezultat 77-61.

Tre çerekët e parë të ndeshjes kaluan në baraspeshë, ndërsa dallimi në rezultat filloi të krijohet në çerekun e fundit.

Problemet me gabimet personale të Edmond Azemit, Alban Veselit dhe të pandalshmit Filip Bundovic në çerekun e fundit te Sigal Prishtina, mundësuan të ketë lojë më të qetë në sulm për skuadrën e Bashkimit.

Gjakftohtë në këtë periudhë u tregua Altin Morina, i cili ishte i pagabueshëm me depërtimet e tij, duke e ndezur atmosferën në palestrën Sezai Surroi. Morina pati tri depërtime të suksesshme duke shënuar 6 pikë, për t’u bërë njëri prej shkaktarëve kryesor për këtë triumf historik të prizrenasve.

PERFORMANCAT INDIVIDUALE

Koshashënuesi më i mirë i ndeshjes ishte qendra prishtinase, Filip Bundovic, që shënoi 24 pikë dhe 9 kërcime, por kontributi i mangët i bashkëlojtarëve të tij, e la nën hije edhe performancën e tij të shkëlqyer.

Në anën tjetër, lojtarët e Bashkimit ishin më kompakt, pasi katër basketbollistë e përfunduan takimin me pikë dyshifrore.

Më i miri prej tyre ishte Aaron Moss me double-double prej 17 pikëve e 12 asistimeve, derisa pikë të njëjta pati edhe Mikaile Tmusic.

Njeriu vendimtar i çerekut të fundit, Altin Morina, takimin e përmbylli me 16 pikë, 2 kërcime e 1 asistim.

Në fund, trofeun e kampionit e ngriti kapiteni i skuadrës, Qëndrim Biraj, për të cilin gjithashtu ky ishte titulli i parë i kampionit.

 

ÇEREKU I PARË: BASHKIMI-PRISHTINA

Baraz, pas 10 minutash

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @21:15

Ka përfunduar çereku i parë i ndeshjes në Prizren. Dueli është mbyllur 18-18, e te Bashkimi më efikasi është…

PALESTRA MBUSHET

S’ka vend të lirë në Sezai Surroi

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @21:00

Ndeshja ka filluar, ndërsa pamjet e para nga Sezai Surroi tregojnë se nuk ka ulëse të lirë në palestër tashmë.…

FORMACIONET STARTUESE

5-shet e para: Bashkimi-Prishtina

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @20:53

Trajneri i Bashkimit, Dragan Radovic, dhe ai i Prishtinës, Andin Rashica, kanë publikuar pesëshet e para që do t’ia nisin…

NGA PALESTRA

Kthehen Arpagjik’t

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @20:49

Ka filluar festa para lojës në Prizren, derisa tifozët e ekipit, Arpagjik’t, i janë kthyer ekipit të tyre. Palestra…

PJESA E PARË: BASHKIMI-PRISHTINA

S’ka epërsi, as pas pjesës së parë

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @21:27

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet Bashkimit dhe Sigal Prishtinës, që po luhet në Sezai Surroi. Pas…

GAME 4: BASHKIMI-PRISHTINA

Titulli historik, Bashkimi kampion

BOROZANI/A.P.

23 May, 2018 @22:24

Ëndrra shumëvjeçare më në fund u bë realitet. Skuadra e Bashkimit është kampione e Kosovës për stinorin 2017/18. Ekipi portokall…

PALESTRA

Mbushet “Sezai Surroi”

BOROZANI/ G. P.

23 May, 2018 @20:38

Një numër i madh i adhuruesve të Bashkimit, afro një orë para ndeshjes, kanë mbushur palestrën Sezai Surroi. Bashkimi…

GAME 4: BASHKIMI - PRISHTINA

Bashkimi kampion apo vazhdim i serisë?

BOROZANI / A.P

23 May, 2018 @14:54

Bashkimi kampion apo seria vazhdon? Këtë do ta kuptojmë sonte pas duelit të katërt final mes Bashkimit dhe Prishtinës, duel…

ROOKIE TEAM

5shja më e mirë Rookie e stinorit

Foto: nba.com

23 May, 2018 @11:23

Është caktuar pesëshja më e mirë e vitit në NBA, të përbërë nga lojtarët Rookie (viti i parë në NBA). …

GAME 4: WARRIORS - ROCKETS

Houston barazon, rifillon seria

Foto: nba.com

23 May, 2018 @10:11

Skuadra nga Teksasi, Houston Rockets, arriti ta mposht në ndeshjen e katër të serisë finale të Konferencës Perëndimore Golden State…

TE PRISHTINA

Mbarojnë stërvitjet, kërkohet mbrojtja e titullit

Foto: KBPrishina/fb

22 May, 2018 @19:52

Basketbollistët e Sigal Prishtinës në këto momente po përfundojnë stërvitjen e ditës, para ndeshjes së nesërme. Përmes një postimi…

RED BULL REIGN

Finalet që çojnë në SHBA, këtë fundjavë!

Fotografitë: RedBull

22 May, 2018 @13:33

Pas zhvillimit të fazës kualifikuese të turneut Red Bull Reign, të mbajtur në Prizren dhe Prishtinë, këtë fundjavë në sheshin…

DUELI I RADHËS DHE TË DELEGUARIT

Caktohen referët për ndeshjen IV të serisë

BOROZANI/ E. D./ Arkiv

22 May, 2018 @13:02

FBK përmes një njoftimi të publikuar në ëeb faqen e saj ka bërë të ditur emrat e referëve të deleguar…

RODNEY BULLOCK JR

Prishtina zyrtarizon përforcimin e ri

18 February, 2019 @10:56

Pak minuta më parë, nënkampionja e Kosovës, Prishtina, e zyrtarizoi përforcimin e ri të skuadrës. Basketbollisti Rodney Bullock Jr që…

MICHAEL MITCHELL

Si debutoi Mitchell te Lipjani?

17 February, 2019 @22:47

Te KB Lipjani, në xhiron që e lamë pas, debutoi basketbollisti i huaj i ri i ekipit, Michael Mitchell. …

YLLI - PRISHTINA

Ndeshja 2 ditëshe përfundon pa befasi

17 February, 2019 @19:31

Ndeshja derbi ndërjmet Yllit dhe Prishtinës që u ndërpre dje, ka vazhduar sot nga minuta e fundit e çerekut…

YLLI - PRISHTINA

Ç3: Prishtina +8 në avantazh

17 February, 2019 @19:00

Prishtina e mbylli çerekun e tretë me 8 pikë epërsi 64-72. Aktualisht koshashënuesi më i mirë te Prishtina është Dardan…

YLLI - PRISHTINA

Vazhdon ndeshja e ndërprerë

17 February, 2019 @18:58

Ndeshje ndërmjet Yllit dhe Prishtinës që u ndërpre mbrëmë, ka filluar.

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga