Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK 20

TOP 5-shja e javës në Superligë (XX)

TOP 5-shja e javës në Superligë (XX)

12 March, 2019 @9:51

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros XX të Superligës së Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtarëve.

Ekipin e javës e përbëjnë: Divine Myles (Prishtina) Malcolm Canada (Prizreni), Ujkan Karanezi (Bashkimi), Garrius Holloman (Ylli) dhe Khalid Boukichou (Prishtina).

Pas fitores në finale të Kupës së Kosovës, Prishtina edhe në Superligë e mposhti Rahovecin. Divine Myles dhe Khalid Boukichou me performancat e tyre kanë hyrë në pesëshen e javës.

Myles kundër Rahovecit luajti me 22 pikë, 8 asistime e 2 kërcime, derisa Boukichou luajti me double-double prej 14 pikëve e 10 kërcime.

Malcolm Canada i Prizrenit, ishte më i miri te fitorja kundër Trepçës. Canada luajti me 27 pikë, 4 asistime e 4 kërcime.

Me double-double luajti edhe lojtari i Bashkimit, Ujkan Karanezi, i cili kundër Boreas shënoi 26 pikë, 14 kërcime,  derisa luajti edhe me 4 topa të vjedhur, 2 asistime e 1 bllokadë, duke qenë më i miri në fitoren e skuadrës.

Garrius Holloman i Yllit, e mbyll pjesëshen e javës XX të Superligës. Ai luajti me double-double prej 17 pikëve e 17 asistimeve, derisa në statistikat e tij i shtoi edhe 5 asistime në fitoren e skuadrës suharekase kundër Lipjanit.

REFEREE

Bunjaku kandidat për referim potencial në gara të FIBA-së

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

17 May, 2019 @21:11

Referi prizrenas, Visar Bunjaku, është nominuar nga FBK-ja për kampin FIBA Potential National Referees. Ky kamp mundëson zhvillimin e referëve,…

NGA INFORMATORI NR 38

Publikohen dënimet nga ndeshja e fundit e serisë finale

Foto: K. Derguti/ FBK/ fb

15 May, 2019 @10:55

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka publikuar Informatorin e fundit të Superligës për këtë stinor 2018/19, ku ka bërë…

RAHOVECI - PRISHTINA

Prishtina rikthen titullin në kryeqytet

10 May, 2019 @23:07

Skuadra e Prishtinës, duke e mposhtur Rahovecin në serinë finale të Superligës së Kosovës në basktboll me rezultat 3-1, e…

RAHOVECI - PRISHTINA

Ç3: Pas incidentit, përjashtohen 3 lojtarë

10 May, 2019 @22:37

Pas inicidentit në çerekun e tretë të ndeshjes së katërt të serisë finale të PlayOffit, tashmë referët kanë përjashtuar nga…

RAHOVECI - PRISHTINA

Sulmohet Edo, zbrazet palestra në çerek të tretë

10 May, 2019 @22:30

Në fund të çerekut të tretë u desht të zbrazet palestra. Një top i hedhur i Deshon Minnisit me qëllim…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga