Të gjitha lajmet

TE FEMRAT

KHF Ferizaji feston titullin kampion 19/20

Foto: FHK

KHF Ferizaji feston titullin kampion 19/20

23 June, 2020 @21:25

Ferizaj është kampion i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave.

Në finale, Ferizaj ishte më i suksesshëm se Istogu, pas dy ndeshjeve. Ndeshja e parë në Ferizaj u fitua nga skuadra vendase me rezultat 34:29. Të martën Istogu fitoi me rezultat 27:26, por festa i takoi lojtareve të Ferizajt.

Ferizaj për herë të parë garoi në Superligë, ndërsa ia doli të fitoi titullin e kampionit. Përvoja e lojtareve të kësaj skuadre e ka bërë dallimin. Në gjysmëfinale dhe finale të plejofit është dalluar portierja me përvojë, E. Rogova. Ajo edhe të martën thuajse e mbylli portën e Ferizajt.

Në ndeshjen e së martës në të cilën Istogu ishte vendas, Ferizaj ka qenë në epërsi për kohë të gjatë. Ka nisur shkëputjen pas minutës së 15-të, ndërsa pjesa e parë përfundoi 13:10 për ferizajaset. Në minutën e 50-të rezultati është barazuar në 20:20. Më pas ka vazhduar lojë e barabartë. Në minutën e fundit Istogu shënoi dy gola dhe fitoi ndeshjen, por që nuk ishte mjaftueshëm për të fituar titullin e kampionit. Istogu ishte kampion edicionin e kaluar.

Pos portieres Rogova, te Ferizaj janë dalluar edhe A. Kelmendi me 7 gola, A. Basha me 6 gola e A. Salihu me 5 gola. Por kontribut kanë dhënë edhe të gjitha lojtaret tjera.

Te Istogu me efikasitet u dallua A. Rugova me 10 gola.

Istogu – Ferizaj 27:26 (10:13)

Istogu: Shehdadi, Ujkiq 2, Berisha, Milatoviq 2, Hetemi 5, Shatri, Rugova 10, Fejza, Venetski 2, Rexhaj, Halitaj 1, Ahmetxhekaj, Ferataj 5

Ferizaj: Rogova, Basha 6, Salihu 5, Sylejmani, Fazlija 3, Kelmendi 7, Domaneku, Reqica, Gashi 4, Kupina, Koneski 1, Misini, Thaqi, Dinolli, Ma. Dinolli, Haliti

FINALJA E PLAYOFFIT

Besa kalon lehtë edhe ndeshjen e serisë finale

20 June, 2020 @23:10

Besa Famgas nuk ka të ndalur në hendbollin e Kosovës. Ekipi pejan ka arritur që në “Karagaçi” sonte të shënojë…

FINALJA E PLAYOFFIT

Nesër nis seria finale Besa - Prishtina

Foto: kosovahandball.info

19 June, 2020 @23:48

Kampionia aktuale, Besa Famgas, nuk ka asnjë humbje këtë edicion, ndërsa serinë pozitive synon ta vazhdojë edhe në finale të…

FINALISTI I PARË

Besa në finale të PlayOffit, pret rivalin

16 June, 2020 @23:21

Rekord-kampionia e Kosovës në hendboll, Besa Famgas, ka arritur që të shënojë edhe fitoren e radhës në gjysmëfinale të PlayOffit…

EURO 2022

Kosova në grup me dy kampionë të katërfishtë të Botës

16 June, 2020 @18:26

Kombëtarja e Kosovës në hendboll do të luajë në grupin e tetë në eliminatoret e rregullta për Euro 2022. Kosova…

NDESHJET E DYTA

Sot e nesër pritet të përcaktohen finalistët e PlayOffit

Foto: BesaFamgas/fb

16 June, 2020 @14:27

Kastrioti e Besa Famgas takohen të martën nga ora 19:00 në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj në gjysmëfinalen e dytë…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga