Të gjitha lajmet

EURO 2022 KUALIFIKIMET: KOSOVA - SUEDIA

Suedia e fuqishme, mposht Kosovën lehtë

Foto: EHF

Suedia e fuqishme, mposht Kosovën lehtë


8 November, 2020 @18:35

Përballje e mirë e Kosovës, që u mbajt vetëm në pjesë të parë të ndeshjes ndaj Suedisë, favorite absolute për përballjen kualifikuese për EURO 2022.

Në fund, Kosova u mposht nga Suedia 16-30 [10-15, pjesa e parë]. Skandinavët ishin të shpejtë e jashtëzakonisht të fuqishëm, derisa arrinin që të dënonin kryesisht përmes kundërsulmeve si rrufe për të siguruar fitoren lehtë në fund.

Te Kosova më të dalluarit sonte ishin Kastriot Jupa me 4 gola si dhe Egzon Gjuka e Deniz Terziqi me nga 3 të shënuara secili.

Në anën tjetër, te Suedia që dominoi plotësisht në pjesë të dytë të ndeshjes Lucas Pellas ka shënuar 6, e Albin Lagergren 4 të tjera në fitore.

Tash pas dy ndeshjeve të zhvilluara në Grupin 8 kualifikues, Kosova ka zero pikë, pasi që ditë më parë u mposht edhe nga Mali i Zi 32-25.

Suedia ndërkaq vazhdon të jetë lidere e Grupit 8, me 4 pikë dhe me gol-dallim +17.

TRANSMETIMI I NDESHJES

TABELA, GRUPI 8:

1. Suedia 4p, 2 ndeshje
2. Mali i Zi 2p, 1 ndeshje
3. Rumania 0p, 1 ndeshje
4. Kosova 0p, 2 ndeshje

Duelet e radhës të grupit zhvillohen në janar 2021, ndërsa Kosova luan si vendase në mars 2020 ndaj Rumanisë. Për të arritur në evropian Kosova duhet të përfundojë së paku e treta në këtë grup dhe të jetë në mesin e skuadrave më të mira që përfundojnë në këtë pozitë nga 8 grupet.

deniz terziqi

ORARI I NDESHJEVE TË KOSOVËS:

11.03.2021 Kosova - Rumania
14.03.2021 Rumania - Kosova
28.04.2021 Kosova - Mali i Zi
02.05.2021 Suedia - Kosova

FINALJA E EURO 2020 NË HENDBOLLIN E FEMRAVE

Nora Mork udhëhoqi Norvegjinë drejt titullit evropian EURO 2020

Foto: EHF Euro

20 December, 2020 @23:01

Fytyra të njohura dhe vajza të reja, një kombinim gjeneratash nga Norvegjia, që ua mori nga dora titullin mbrojtësve nga…

AEK - PRISHTINA

AEK shumë i fuqishëm për Prishtinën

20 December, 2020 @20:36

Pas humbjes në ndeshjen e parë në Kupën Evropiane me rezultat 37-19, Prishtina në ndeshjen e dytë kundër AEK-ut…

AEK - PRISHTINA

Prishtina pëson thellë në ndeshjen e parë nga AEK

FOTO / KH Prishtina

19 December, 2020 @20:43

Në ndeshjen e parë të raundit të tretë të Kupës Evropiane, KH Prishtina mposhtet nga kampioni i Greqisë, AEK Athens,…

BORAC - BESA FAMGAS

Besa Famgas eliminohet për një gol

FOTO / Besa Famgas

19 December, 2020 @20:24

Skuadra pejane, Besa Famgas, duke u mposhtur me rezultat 23-20 nga Boraci, është eliminuar nga Kupa Evropiane. Besa ndeshjen e…

LIGA E PARË 2020/21

KH Deçani kampion vjeshtor

15 December, 2020 @0:13

Ka përfunduar stinori vjeshtor në Ligën e Parë të Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve. U zhvillua një…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga