Të gjitha lajmet

REAGIMI I FEDERATËS

FHK reagon për mosparaqitje të flamurit të Kosovës

FHK reagon për mosparaqitje të flamurit të Kosovës

21 May, 2019 @15:33

Federata e Hendbollit e Kosovës ka reaguar menjëherë të martën te drejtuesit e Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit (IHF), për trajtimin diskriminues dhe jo të barabartë të saj në ceremoninë e shortit për Kampionatin Botëror në hendboll, që u mbajt sot në Pontevedra në Spanjë.

Në shortin për Botërorin e juniorëve që mbahet në korrik në Spanjë, vendi ynë është prezantuar me logon e FHK-së dhe jo me flamurin shtetëror te Kosovës, siç janë prezantuar vendet e tjera.

“Jemi të indinjuar dhe të befasuar nga ky akt i mos respektit dhe trajtimit jo të barabartë të Kosovës si shtet dhe poashtu të FHK-së. Jemi të befasuar nga trajtimi i tillë i Kosovës nga ana e Federatës Spanjolle të Hendbollit dhe të përfaqësuesit të IHF-së z. Per Bertelsen, i cili e udhëhoqi shortin”, thuhet ndër të tjera në letrën që kryetari i FHK-së, Eugen Saraçini ia ka dërguar presidentit të IHF-së, Hassan Moustafa dhe anëtarëve të Bordit Ekzekutiv të IHF-së.

FHK-ja urgjentisht ka kërkuar sqarim nga IHF-ja për këtë çështje si dhe ka kërkuar që FHK-ja dhe Kosova të respektohen si të gjitha vendet tjera pjesëmarrëse në Kampionatin Botëror U21, që do të mbahet në muajin korrik në Spanjë.

“FHK-ja lidhur me këtë akt ka informuar edhe Komitetin Olimpik te Kosovës, nga i cili ka kërkuar të reagoj te Komiteti Olimpik Ndërkombëtar”, thuhet tutje në reagimin e FHK-së.

FINALJA E KUPËS SË KOSOVËS

Pas 10 vitesh ngrisin Kupën

Foto: FHK

6 May, 2019 @10:50

Kastrioti i Ferizajt është fitues i Kupës së Republikës së Kosovës për edicionin 2018\19. Skuadra ferizajase ka mposhtur Prishtinën…

FINALJA E KUPËS TE FEMRAT

Istogu ngrit Kupën e Kosovës

5 May, 2019 @20:55

Istogu ka vazhduar dominimin në garat për Kupën e Republikës së Kosovës në hendboll. Skuadra istogase të dielen në…

FINAL FOUR

Prishtina mposht Trepçën, arrin finalen

4 May, 2019 @16:06

Prishtina është finalistja e parë e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Sot në ndeshjen e parë…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Kosova siguron Botërorin

Foto: FHK

14 April, 2019 @19:41

Përfaqësuesja e Kosovës U21 me fitore në finale të IHF Trophy Intercontinental ndaj Taipeit Kinez (Tajvanit) 30-26, para pak çastesh…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Finalja sot, Kosova kërkon Botërorin historik

Foto: FHK

14 April, 2019 @11:38

Nga ora 18:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, të dielen (sot) zhvillohet finalja e IHF Trophy Interctontinental në grupmoshën…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga