Të gjitha lajmet

FINALJA E KUPËS SË KOSOVËS

Pas 10 vitesh ngrisin Kupën

Foto: FHK

Pas 10 vitesh ngrisin Kupën

6 May, 2019 @10:50

Kastrioti i Ferizajt është fitues i Kupës së Republikës së Kosovës për edicionin 2018\19.

Skuadra ferizajase ka mposhtur Prishtinën në finale me rezultat 28:27. Ndeshja finale ishte shumë e fortë dhe dramatike, ndërsa u luajt të dielen mbrëma në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në kryeqytet para rreth 1500 shikuesve.

Tifozët e hendbollit ishin dëshmitarë të një ndeshje shumë të fortë e poashtu shumë dramatike. Vetëm në aksionet e fundit është caktuar fituesi. Dhe ai është Kastrioti i Ferizajt.

KH Kastrioti

Kastrioti ka fituar Kupën e parë pas plot dhjetë vitesh. Për herë të fundit trofeut të çmueshëm i ishte gëzuar në vitin 2009.

Në pesë vitet e fundit Kupa është fituar nga Besa Famgas që u mposht të shtunën nga ferizajasit. Njëjtë si ndeshja me Besën edhe ajo me Prishtinën ishte cilësore.

Në minutën e fundit, kur rezultati ishte 27:26 Prishtina dështoi në sulm. Portieri Arbër Curri shënoi nga porta për 28:26, ndërsa fare në fund Prishtina shënoi për 28:27.

Kastrioti vs Prishtina

Pra ndeshja ishte e hapur deri në fund, ndonëse Kastrioti në pjesën e dytë ishte vazhdimisht në epërsi. Por skuadra e Taib Kabashit nuk u dorëzua deri në fund dhe e kishte rastin për të barazuar, që e lëshoi. Djelmoshat e Verim Zherkës kështu kanë fituar trofeun e parë të edicionit dhe pritet të zhvillojnë luftë të fortë edhe për titull të kampionit. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi me rezultat 15:12 për Kastriotin.

Kastrioti që luajti pa Terziqin e suspenduar, për lojtar më efikas e kishte Lulzim Shabanin me 7 gola. Me gola kontribuan edhe lojtarët tjerë, por mbrojtja e bëri dallimin. Në krye të detyrës ishte portieri Arbër Curri e poashtu Rron Ramadani, Petrit Prekazi, Beni Syla, Pamphile Bassomben e të tjerët.

Te Prishtina më efikasët ishin Oltion Beshiri e Albi Gjuka, që e mbajti në lojë skuadrën në momentet vendimtare. Të dy shënuan nga 6 gola.i:

Prishtina – Kastrioti 27:28 (12:15)

Prishtina: Armir Agushi, Flakrim Beqiraj, Enis Kuleta, Kreshnik Krasniqi 2, Atdhe Basholli, Besian Abazi, Agon Bajqinovci 5, Lindrit Fetahu 4, Ylli Visoka 3, Etrit Hoxha, Fatlum Batatina, Melos Shahini, Oltion Beshiri 6, Albi Gjuka 6, Kushtrim Kastrati 1, Mërgim Ademi

Kastrioti: Arbër Curri 1, Korab Syla, Beni Sula 3, Vlerson Zherka 4, Arben Dugolli 3, Petrit Prekazi 1, Lulzim Shabani 7, Rron Ramadani 2, Dardan Dugolli, Aldi Rudari, Festim Mustafa, Liridon Esati, Pamphile Bassomben 6, Pece Rajatoski 1, Besnik Bytyqi

FINALJA E KUPËS TE FEMRAT

Istogu ngrit Kupën e Kosovës

5 May, 2019 @20:55

Istogu ka vazhduar dominimin në garat për Kupën e Republikës së Kosovës në hendboll. Skuadra istogase të dielen në…

FINAL FOUR

Prishtina mposht Trepçën, arrin finalen

4 May, 2019 @16:06

Prishtina është finalistja e parë e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Sot në ndeshjen e parë…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Kosova siguron Botërorin

Foto: FHK

14 April, 2019 @19:41

Përfaqësuesja e Kosovës U21 me fitore në finale të IHF Trophy Intercontinental ndaj Taipeit Kinez (Tajvanit) 30-26, para pak çastesh…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Finalja sot, Kosova kërkon Botërorin historik

Foto: FHK

14 April, 2019 @11:38

Nga ora 18:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, të dielen (sot) zhvillohet finalja e IHF Trophy Interctontinental në grupmoshën…

KOSOVA U21 - PARAGUAJI U21 / IHF TROPHY INTERCONTINENTAL

Kosova në finale, një fitore larg Botërorit

Foto: FHK

13 April, 2019 @20:57

Përfaqësuesja e Kosovës U21 në hendboll ka arritur të shënojë fitore edhe në duelin gjysmëfinal të IHF Trophy Intercontinental sonte,…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga