Të gjitha lajmet

FINALJA E KUPËS TE FEMRAT

Istogu ngrit Kupën e Kosovës

Istogu ngrit Kupën e Kosovës

Teksti: FHK

5 May, 2019 @20:55

Istogu ka vazhduar dominimin në garat për Kupën e Republikës së Kosovës në hendboll.

Skuadra istogase të dielen në finale të Kupës për edicionin 2018\19 e ka mposhtur Vushtrrinë me rezultat 37:24.

Ndeshja finale u zhvillua në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në kryeqytet në një atmosferë shumë të bukur, para rreth 1000 shikuesve.

Lojtaret e Istogut kanë dominuar prej fillimit dhe herët kanë krijuar epërsi që ka shkuar duke u rritur thuajse vazhdimisht. Pas pjesës së parë rezultati ishte 20:13 për istogaset.

Istogu e kishte fituar Kupën edhe vjet, që ishte trofeu i parë për këtë skuadër.

Sivjet e ka mbyllur stinorin e rregullt në vendin e parë dhe plejofin do ta nis si favorit.

Pranvera Ferataj ka udhëhequr Istogun drejt fitores. Ajo ka shënuar plot 11 gola, kryesisht përmes kundërsulmeve të shpejta.

Nga 7 gola i shënuan Elma Kameri, Suzana Ujkiq e Esma Muratoviq. Në nivel ishte edhe portierja Aurora Shehdadi e poashtu lojtaret tjera kanë dhënë kontribut drejt suksesit të madh.

Te Vushtrria e jashtëzakonshme ishte portierja Njomza Kelmendi që ka ndalur shumë goditje të Istogut. Por këtë herë nuk e kishte përkrahjen e duhur nga bashkëlojtaret. Më efikasja ishte Donita Kasumi me 7 gola.i:

Vushtrria – Istogu 24:37 (13:20)

Vushtrria: Njomza Kelmendi, Blerina Gubetini, Egzona Shala 1, Kosovare Avdiu 1, Burneta Rama 4, Zade Zymberi 1, Florentina Preniqi 2, Donjeta Mehmeti, Kaltrina Paci, Albulena Kelmendi 6, Bjontina Rrahmani 1, Rina Gubetini, Albiona Selaci, Donita Kasumi 7, Shqipe Tahiri, Hanife Sfarqa 1

Istogu: Suzana Ujkiq 7, Elma Kameri 7, Gresa Gashi, Yllka Shatri, Esma Muratoviq 7, Diellza Zogaj, Albina Rugova 1, Aurora Shehdadi, Fatjona Rexhaj, Alberina Halitaj, Drilona Rexhaj, Valentina Rexhaj, Blerta Ahmetxhekaj, Pranvera Ferataj 11, Arlinda Krasniqi 2, Adelina Berisha 2

FINAL FOUR

Prishtina mposht Trepçën, arrin finalen

4 May, 2019 @16:06

Prishtina është finalistja e parë e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Sot në ndeshjen e parë…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Kosova siguron Botërorin

Foto: FHK

14 April, 2019 @19:41

Përfaqësuesja e Kosovës U21 me fitore në finale të IHF Trophy Intercontinental ndaj Taipeit Kinez (Tajvanit) 30-26, para pak çastesh…

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

Finalja sot, Kosova kërkon Botërorin historik

Foto: FHK

14 April, 2019 @11:38

Nga ora 18:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, të dielen (sot) zhvillohet finalja e IHF Trophy Interctontinental në grupmoshën…

KOSOVA U21 - PARAGUAJI U21 / IHF TROPHY INTERCONTINENTAL

Kosova në finale, një fitore larg Botërorit

Foto: FHK

13 April, 2019 @20:57

Përfaqësuesja e Kosovës U21 në hendboll ka arritur të shënojë fitore edhe në duelin gjysmëfinal të IHF Trophy Intercontinental sonte,…

KUALIFIKIME PËR EVROPIAN

Triumf i madh i Kosovës ndaj Izraelit

Foto: FHK

10 April, 2019 @22:07

Përfaqësuesja e Kosovës në hendoll ka arritur të shënojë një fitore tepër të rëndësishme në rrugën drejt kualifikimit për Kampionat…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga