Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRAND SLAM @ PARIS

Distria e argjendtë në Paris

Distria e argjendtë në Paris


6 February, 2022 @8:42

Distria Krasniqi e argjendtë në Grand Slam Paris.

Ekipi i xhudos kosovare mori pjesë me 4 garues në Grand Slamin e Parisit, me një kapacitet prej 24,000 vendeve për spektatorë.

Një garë me një atmosferë të mrekullueshme sportive, 5 kontinente pjesëmarrëse, 52 shtete,  285 garues, 154 meshkuj, 131 femra.

Nga Kosova në Grand Slam morën pjesë:

1.Distria Krasniqi (-52kg)
2.Flaka Loxha (-57kg)
3.Laura Fazliu (-63kg)
4.Akil Gjakova (-73kg).

Distria Krasniqi në xhiron e parë ishte e lirë, në xhiron e dytë mposhti me Ippon nikoqiren, francezen Anais Mosdier.

Distria në çerekfinale mposhti me Wazaari në vazhdime medalisten Olimpike në Tokio 2020, britanezen Chelsie Giles.

Në gjysëmfinale ajo mposhti me Wazaari dhe Ippon garuesen nga Zvicrra, Fabienne Kocher.

Krasniqi në finale humbi me Wazaari në vazhdime kundër garueses tjetër nga Franca, Amandine Buchard, medaliste e argjendtë Olimpike në Tokio 2020.


AKIL GJAKOVA

Akil Gjakova (-73kg) në xhiron e parë mposhti me Wazaari në vazhdime, garuesin nga Algjeria, Messaoud Redouan Dris.

Gjakova në ndeshjen e dytë humbi me Wazaari në kundër garuesit uzbek Shakhram Akhadov dhe nuk vazhdoi tutje.


LAURA FAZLIU & FLAKA LOXHA

Laura Fazliu (-63kg) në xhiron e parë ishte e lirë, në xhiron e dytë humbi me Wazaari në vazhdime nga japonezja Masako Doi dhe përfundoi garën.

Flaka Loxha (-57kg) në ndeshjen e parë humbi Wazaari në vazhdime nga çekja, Vera Zemanova e nuk vazhdoi tutje.


 
Të gjitha lajmet nga Xhudo