Të gjitha lajmet

GJYSMËFINALJA E EVROPIANIT 2020

Pas dy vazhdimeve Kroacia arrin finalen

Foto: ehf-euro

Pas dy vazhdimeve Kroacia arrin finalen

24 January, 2020 @20:47

Janë dashur të luhen dy vazhdime në gjysmëfinalen e parë të Kampionatit Evropian të hendbollit, për të përcaktuar finalistin e parë.

E Kroacia me golin e shënuar në sekondat e fundit të ndeshjes nga ana e Zeljko Musës, ka shënuar fitore 29-28 [23-23, 3-3, 3-2] ndaj Norvegjisë, që deri sonte kishte shënuar vetëm fitore në evropian.

Domagoj Duvak me 8 dhe Igor Karacic me 6 gola ishin më efikasit te ekipi i Lino Cervarit, që pas ndeshjes deklaroi se “hendbolli është i gjallë” duke përshkruar dramën dhe luftën heroike të kroatëve në përballjen rraskapitëse.

E Sander Songesen shumë i mirë, me 10 gola, nuk ka mjaftuar për hapin e radhës të skandinavëve.

 

I jashtëzakonshëm në përballje është treguar edhe portieri kroat, Marin Sego, që ka mbrojtur rastet fantastike të norvegjezëve.

 

Në finale, që zhvillohet të dielën, Kroacia do të ketë rastin të fitojë medaljen e parë të artë në evropian, ndaj fituesit të duelit tjetër gjysmëfinal që zhvillohet sonte Sllovenia-Spanja.

 

Përndryshe Kroacia deri tash, dy herë ka qenë në finale të evropianit, por i ka humbur ato.

 

FINALJA E EVROPIANIT: SPANJËS

Spanja mbron titullin e Evropës

Foto: EHFEURO

26 January, 2020 @18:25

Përfaqësuesja e Spanjës në hendboll ka arritur të mbrojë titullin e kampionit të Evropës, duke e mposhtur Kroacinë në finale…

DUELI PËR VENDIN E PESTË

Gjermania fiton dhe merr vendin e pestë

eft-euro.com

25 January, 2020 @18:53

Me nga një gol epërsi në secilën pjesë të lojës, Gjermania luftoi mjaft për të siguruar pozitën e pestë në…

GJYSMËFINALJA E DYTË E EVROPANIT

Spanja s’lejoi befasi, përcaktohet finalja e EURO2020

24 January, 2020 @22:29

Përkundër se sllovenët ishin afër të befasonin në fund të ndeshjes, spanjollët nuk e lejuan këtë dhe me fitore 32-30…

HENDBOLL

Lista e plotë e afatit kalimtar dimëror në Hendboll

24 January, 2020 @21:42

Federata e Hendbollit e Kosovës, ka publikuar listën e plotë e afatit kalimtar dimëror në Superligë, Ligën e Parë dhe…

NGA FEDERATA

Hendbollisti më i mirë 2019, kuptohet më 30 janar

TOPSPORTI/ Arkiv

23 January, 2020 @22:04

Bordi Ekzekutiv i Federatës së Hendbollit të Kosovës, nën udhëheqjen e kryetarit Eugen Saraçini, ka mbajtur mbledhjen e radhës, në…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga