Të gjitha lajmet

EURO 2020

Duele të jashtëzakoshme, a do të ketë kampion të ri Evropa?

Duele të jashtëzakoshme, a do të ketë kampion të ri Evropa?

23 January, 2020 @11:49

Kampionati Evropian 2020 në hendboll, që për herë të parë po organizohet nga tri shtete: Austria, Norvegjia e Suedia - tashmë ka kuptuar çiftet gjysmëfinale dhe ata që do të luftojnë për pozitën e pestë në garën më të rëndësishme të hendbollit evropian.

Pas dueleve të fundit të zhvilluara në Malme të Suedisë dhe Vjenë të Austrisë, tashmë katër skuadra marrin rrugë drejt Stokholmit për medalje, ndërsa dy të tjera për të përcaktuar renditjen përfundimtare.

Pas fazës së parë me 6 (A, B, C, D, E, F) grupe, ku dy të parat shkuan në fazën e dytë grupore (I dhe II) me nga gjashtë skuadra Spanja dhe Norvegjia dolën fituese të grupeve, derisa çiftet gjysmëfinale janë:

GJYSMËFINALET:

18:00, 24 janar 2020: Norvegjia - Kroacia (tele2arena, Stokholm);

20:30, 24 janar 2020: Spanja - Sllovenia (tele2arena, Stokholm);

DUELI PËR VENDIN E PESTË:

16:00, 25 janar 2020: Gjermania - Portugalia (tele2arena, Stokholm);

DUELI PËR VENDIN E TRETË:

18:30, 25 janar 2020: humbësit e gjysmëfinaleve (tele2arena, Stokholm);

FINALJA:

16:30, 26 janar 2020: fituesit e gjysmëfinaleve (tele2arena, Stokholm);

Vetëm një kampione e mëparshëme evropiane është ende në garë për titull dhe ajo është Spanja, fituesja e vitit 2018.

Vetëm një skuadër deri tash i ka të gjitha fitore përgjatë evropianit dhe ajo është Norvegjia, që i ka fituar shtatë sosh.

Tre skuadra ende janë të pamposhtura në garë: Norvegjia (shtatë fitore) dhe Kroacia e Spanja (gjashtë fitore e një barazim).

Pesë ish kampione evropiane kanë rënë nga kombinimi për të fituar medalje: Suedia (1994, 1998, 2000, 2002), Franca (2006, 2010, 2014), Gjermania (2004, 2016), Danimarka (2008, 2012) dhe Rusia (1996).

Për të nëntën herë, Kroacia e Spanja janë kualifikuar në gjysmëfinale të garës - që është një rekord special për këto dy vende.

Për të dhjetën herë, trajneri i Kroacisë Lino Cervar ka çuar Kroacinë në gjysmëfinale në një garë të madhe (Evropian, Botëror, Olimpiadë).

FONDI EMERGJENT

Komuna e Prishtinës ndan 100 mijë euro për klubet e rrezikuara

10 April, 2020 @19:54

Pandemia coronavirus po prek çdo pjesë të jetës dhe ndër më të rrezikuarat është sporti, që është në nivelin zero,…

EDHE TESTI NR. 2 NEGATIV

Boksierët e Kosovës, negativ në coronavirus

2 April, 2020 @21:21

Përfundimisht, ekipi Olimpik i boksierëve të Kosovës është negativ në coronavirus. Para pak çastesh KOK ka zyrtarizuar njoftimin, ndërsa…

CORONAVIRUS

Cila Federatë sa përfitoi nga Ministria?!

31 March, 2020 @22:14

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka dalë e para në shumën e përfituar, të ndara si ‘infuzion’ për sportet…

OLIMPIADA

Tokio 2020, bartet në 2021

24 March, 2020 @15:32

Zyrtarisht sot edhe Olimpiada e Tokios që ishte në plan të mbahej në korrik të këtij viti, është shtyer për…

TRAJNER SPANJOLL TE BESA

Besa Famgas me trajner spanjoll

10 March, 2020 @19:08

Kampionia e shumëfishtë e Kosovës, Besa Famgas, ka zyrtarizuar trajnerin e ri të ekipit, spanjollin Juan Javier Cabanas. Ekipi…

Të gjitha lajmet nga Të tjera