Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FORMULA 1

Fund i çmendur në Abu Dhabi, Verstappen shpallet kampion!

Foto: Formula 1

Fund i çmendur në Abu Dhabi, Verstappen shpallet kampion!


12 December, 2021 @15:44

Ka përfunduar një prej sezoneve më interesante në histori të Formula 1.

Titulli, që u vendos sot në garën e fundit të sezonit, atë të Abu Dhabit, u fitua nga Max Verstappen, për të cilin është titulli i parë në karrierë.

Titulli kampion, jo që u vendos në garën e fundit, por u vendos në xhiron e fundit të garës së fundit.

Lewis Hamilton ishte shumë pranë fitores, por falë një aksidenti të pilotit Nicholas Latifi, Verstappen “u kthye në lojë”, e duke pasur goma më pak të përdorura, Verstappen kishte fuqi që ta kalonte Hamiltonin në xhiron e fundit, për t’u shpallur kështu kampion i botës.

Deri në garën e fundit, Max Verstappen e Lewis Hamilton, kishin pikë të barabarta, e në garën e sotme të Abu Dhabit fitoi Verstappen, për ta fituar rrjedhimisht titullin kampion.

Pasi nuk e fitoi dot titullin sot, Lewis Hamilton mbetet me 7 tituj të fituar, baraz me Michael Schumacherin.


 
Të gjitha lajmet nga Të tjera