Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

NGJITJE SPORTIVE

Kampionët e parë të ngjitjes sportive në Kosovë

Kampionët e parë të ngjitjes sportive në Kosovë


12 December, 2021 @0:17

Gara e parë e ngjitjes sportive është mbajtur të shtunën në Pejë, që ka nxjerrë edhe kampionët e parë të këtij sporti në Kosovë.

Organizuar nga FBAK në këtë garë morrën pjesë 12 garues, prej të cilëve tetë te meshkujt e katër te femrat. Vetëm tre klube kanë marrë pjesë në këtë garë sivjet, Marimangat e Pejës, Gjeravica e Pejës dhe TEK nga Mitrovica, në të dyja gjinitë.

Bouldering Kosova

Pas garave që u mbajtën në tri raunde në kategorinë e femrave kampione u bë Lisa Çitaku, ndërsa vendin e dytë dhe të tretë e zunë Lirika Raça e Albana Berisha, përkatësisht.

Te meshkujt, Albi Koçani ishte më i miri ndërsa pas tij u renditën Alb Berisha dhe Tahir Ibrahimi.

Bouldering Kosova

Për shkak të infrastrukturës, gara u mbajt vetëm në disiplinën Bouldering.

“Kjo garë është organizuar nga Komisioni i Ngjitjes Sportive, i cili funksionon në kuadër të Federatës Bjeshkatare dhe Alpiniste të Kosovës. Suksese të gjithë garuesve!” - shkruajti FBAK të shtunën, në atë që sinjalizoi fillimin e garës.

Bouldering Kosova

Në anën tjetër FBAK gjithashtu ka bërë të ditur se që nga viti i kaluar (2020) ngjitja sportive është kategori e sporteve Olimpike dhe kjo shihet si mundësi e mirë për ngjitësit kosovarë që të marrin pjesë edhe në garat ndërkombëtare.


 
Të gjitha lajmet nga Të tjera