Të gjitha lajmet

AUSTRALIAN GP

Vettel fiton, gabimi kompjuterik lë Hamiltonin pas

Vettel duke festuar fitoren e parë të stinorit/ Foto: Eurosport via Reuters

Vettel fiton, gabimi kompjuterik lë Hamiltonin pas

25 March, 2018 @13:05

Skuadra e Mercedesit ka fajësuar një gabim kompjuterik, derisa Sebastian Vettel ka tejkaluar Lewis Hamiltonin për të marrë fitoren e parë të stinorit në Formula 1, në garën për Çmimin e Madh të Australisë.

Një lëvizje strategjike në mes të garës, i dha fitoren gjermanit Vettel dhe Ferrarit sot.

Ferrari

Gjithçka kishte nisur mirë për Mercedesin, derisa Lewis Hamilton nisi nga pole-position dhe udhëhiqte garën.

Por, kur Williamsi i Sergiy Sirotkinit u dorëzua, safety-car virtual hyri në lojë.

Australian GP

Kimi Raikkonen përfundoi i treti, nën presion të vazhdueshëm nga Daniel Ricciardo, ndërsa Fernando Alonso kreu garën i pesti.

Hamilton pyeti nëse diçka ka bërë gabim ai. Por shefi i ekipit të Mercedesit, Totto Wolff, ka bërë të ditur se një problem softverik ka bërë që ata të mendojnë se Hamilton ka margjinë të mjaftueshme epërsie ndaj Vettelit.

“Më pas, në televizion e pamë që ai ishte shumë afër,” ka shtuar Wolff.

Lewis Hamilton tweet

Në anën tjetër, Vettel në fund të garës gjithçka e pat të qartë. “Natyrisht që kishim fat me safety-carin, por me të vërtetë ishte një garë për t’u kënaqur,” ka thënë fituesi i garës së parë të vitit në Formula 1.

Përndryshe, nëse ka tifozë të ish-kampionit të pensionuar befasisht, Nico Rosberg, ai ka qenë i pranishëm në garë në cilësinë e komentatorit dhe ka pasur mjaft interesim nga adhuruesit.

Nico Rosberg smile w fansTOP 5 në Australian GP:

1 Sebastian VETTEL 25 pikë Ferrari
2 Lewis HAMILTON 18 pikë Mercedes
3 Kimi RAIKKONEN 15 pikë Ferrari
4 Daniel RICCIARDO 12 pikë Red Bull
5 Fernando ALONSO 10 pikë McLaren


XHUDO

Erza Muminoviqi e Flaka Loxha me medalje të argjendta në Sarajevë

Foto: Toni Kuka Facebook

24 March, 2018 @18:51

Me medalje të argjendta e kanë mbyllur ditën e sotme dy xhudistet kosovare në Kupën Evropiane për juniorë që po…

XHUDO

Xhudistja serbe nuk pranon duelin, Flaka Loxha në finale

24 March, 2018 @14:12

Pasi përfaqësuesja serbe e hendbollit nuk pranoi të ndeshet me Kosovën pak ditë më parë, një ngjarje pothuajse e njëjtë…

MEDIA

EHF dënon dhe diskualifikon Serbinë

23 March, 2018 @16:21

Pas anulimit të ndeshjes kualifikuese ndaj Kosovës, nga shteti serb, për shkak të shkaqeve të sigurisë, mediat serbe njoftojnë se…

VIZITA E FUNDIT

Todt shikoi garën F1 me Schumacherin

7 December, 2018 @15:31

Ish shefi i Michael Schumacherit, Jean Todt, ka bërë të ditur se ka shikuar bashkë me Schumacherin garën për Çmimin…

FITON GARËN

Mposht rivalin deri më 2023

Foto: (S.Mantey / The Team)

25 November, 2018 @12:20

Prodhuesi italian i gomave, furnizuesi i ekipeve të Formula 1, Pirelli, ka fituar garën për të qenë furnizuesi i vetëm…

LEWIS HAMILTON

Titulli i pestë

28 October, 2018 @22:00

Piloti britanik, Lewis Hamilton, ka festuar sonte pas garës në Meksikë, titullin e pestë të kampionit të Formula 1. …

MEXICAN GP

Red Bull nis nga e para

27 October, 2018 @20:56

Daniel Ricciardo siguroi pole-position’in e dytë këtë sezon, të parin në Meksikë, duke i mohuar kolegut të tij, Max Verstappen…

FORMULA 1

Raikkonen shtyen festën e Hamiltonit

21 October, 2018 @22:05

Tetë pikë më tepër se Vettel iu nevojiteshin Hamiltonit për të fituar për të pestën herë titullin e kampionit të…

Të gjitha lajmet nga Formula 1