Të gjitha lajmet

WIMBLEDON

Finale fantastike, Nole fiton Wimbledonin

Finale fantastike, Nole fiton Wimbledonin

14 July, 2019 @19:29

Pamë një prej finaleve më të mira të Grand Slameve të viteve të fundit!

Novak Djokovic dhe Roger Federer dhuruan një spetakël për rreth 5 orë, e në fund fitores iu gëzua Nole, i cili u tregua më i vëmendshëm në momentet vendimtare të ndeshjes, e cila u vendos me tie break pas setit të pestë.

Ndeshja filloi ngushtë, me setin e parë që u mbyll 7-6 për Nolen, e më pas Roger reagoi mirë, duke e fituar setin e dytë 6-1, për ta barazuar ndeshjen. Edhe seti i tretë u fitua njëjtë si i pari, 7-6, nga Nole, derisa Roger çoi gjithçka në setin e fundit pasi triumfoi 6-4 në setin e katërt.

E seti i pestë ishte i mrekullueshëm! Të dy teniserët zhvilluan paraqitje fenomenale, ndërsa momentet për t’u veçuar ishin fillimisht rikthimi i Federer nga 4-24-4, e më pas shpërdorimi i dy Championship Points pikërisht nga zvicrani Federer, gjë që iu revanshua më vonë, me Nolen që nuk lëshoi terren deri në fund dhe arriti të fitojë 7-3tie break, me setin e pestë që u mbyll 12-12, shifra që tregojnë qartë se çfarë loje fantastike u zhvillua mes teniserëve.

Kështu, Nole e fiton për herë të pestë Wimbledonin dhe stoliset me Grand Slamin numër 16 në karrierë, kurse 37 vjeçari Federer, që sot luajti për herën e 31-të në një finale të Grand Slameve, mbetet me 20 Grand Slame të fituara.

Si fitues i Wimbledonit, Nole shpërblehet me 2.35 milionë dollarë amerikanë, kurse Federerit si nënkampion i takojnë 1.175 milionë.

CITY

Pep zbulon se sa do të mungojë Sane

9 August, 2019 @17:06

Leroy Sane pritet të mungojë rreth gjashtë ose shtatë muaj pasi që pësoi lendim të gjurit. 23 vjeçari, krisi ligamentin…

ARRIHET MARRËVESHJA

Gjykatësi vendos për ditët e LaLigas

9 August, 2019 @17:02

La Liga dhe Federata e Futbollit e Spanjës kanë arritur marrëveshje përfundimtare sa i përket orarit të ndeshjeve për sezonin…

DANEZI

Edhe Schone largohet nga Ajaxi

9 August, 2019 @16:56

Transferi më i ri i ekipit të Genoa, Lasse Schone është zyrtarizuar gjatë dites së sotme. Për ekipin e…

RIKTHIM NË SUPERIORE

Ish mbrojtësi i kombëtares dhe Skënderbeut, te Tirana

9 August, 2019 @15:46

Futbollisti me përvojë, që së fundi luajti si mbrojtës te Skënderbeu i Korçës, Kristi Vangjeli, është zytarizuar sot si lojtar…

DREJTOR SPORTIV

Artim Pollozhani te Flamurtari i Vlorës

9 August, 2019 @15:42

Ish futbollisti i reprezentacionit të Maqedonisë dhe futbollisti i Flamurtarit të Vlorës, Artim Pollozhani, pas vënies së këpucëve në gozhdë…

Të gjitha lajmet nga