Të gjitha lajmet

HUNGARIAN GP

Hamilton i mrekullueshëm në Hungari

REUTERS

Hamilton i mrekullueshëm në Hungari

28 July, 2013 @17:41

Ngasja e disciplinuar dhe gati perfekte e britanikut, Lewis Hamilton, e ka nxjerrë atë fitues në garën e vlefshme për Çmimin e Madh të Hungarisë në shtegun Hungaroring. 

Hamilton që filloi i pari garën pasi që fitoi pole-positionin dje, duke bërë xhiro më të mirë befasisht sesa kampioni aktual Sebastian Vettel - ka qenë i tejdisciplinuar sot, përkundër tre pit-stopëve. 

Kampioni dhe lideri aktual i Formula 1, Sebastian Vettel, përkundër të gjithave nuk ka arritur assesi të kalojë finlandezin Kimi Raikkonen, ku ky i fundit përfundoi i dyti në podium. 

Hamilton u lëvdua edhe nga legjenda e Formula 1-shit, Niki Lauda, pas garës. 

“Bolidi nuk ishte më i mirë, por Lewis ka bërë gjithçka që makina ta dërgojë deri në fund të garës me sukses. Ka qenë i jashtëzakonshëm sot,” ka thënë Lauda, i cili është kreu joekzekutiv i Mercedesit. 

Kjo ka qenë fitorja e dytë me radhë për Hamiltonin në shtegun Hungaroring, ndërsa e para për skuadrën e tij, Mercedes. HUNGARIAN GP, TOP 5:

1 Lewis Hamilton Mercedes
2 Kimi Raikkonen Lotus
3 Sebastian Vettel Red Bull
4 Mark Webber Red Bull
5 Fernando Alonso Ferrari


RENDITJA E PËRGJITHSHME, TOP 5:

1 Sebastian Vettel Red Bull 172 pikë
2 Kimi Raikkonen Lotus 134 pikë
3 Fernando Alonso Ferrari 133 pikë
4 Lewis Hamilton Mercedes 124 pikë
5 Mark Webber Red Bull 105 pikë

FERRARI

Vettel mund të rinovojë kontratën

17 April, 2020 @14:23

Piloti gjerman i Ferrarit, Sebastian Vettel, ka dhënë sinjale se mund të vazhdojë kontratën me ekipin e tij para se…

CORONAVIRUS @ F1

Shtyhen edhe tre gara tjera të F1

19 March, 2020 @23:51

Krerët e Formula 1 kanë konfirmuar sot se garat për Shpërblimin e madh të Holandës dhe të Spanjës janë shtyer…

CORONAVIRUS

Shtyhen edhe dy garat tjera pas Australian GP

13 March, 2020 @13:43

Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit, FIA, ka bërë të ditur se për shkak të pandemisë coronavirus, është marrë vendimi që të…

ANULOHET GARA FILLESTARE E SEZONIT

F1: Nuk fillon sezoni

13 March, 2020 @0:17

Para pak çastesh edhe Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit FIA ka marrë vendimin për të ndalë të gjitha aktivitetet rreth fillimit…

F2

Aksident i rëndë në F2, vdes Anthoine Hubert

Foto: TheGuardian

31 August, 2019 @19:17

Mediat e huaja kanë bërë të ditura se ngasësi Anthoine Hubert nuk i ka mbijetuar lëndimeve të marra nga aksidenti…

Të gjitha lajmet nga Formula 1