Të gjitha lajmet

POLE @ BRITISH GP

Hamilton në tentimin e fundit, arrin pole-positionin

Foto: Eurosport via Reuters

Hamilton në tentimin e fundit, arrin pole-positionin

7 July, 2018 @17:01

Brendon Hartley pësoi një aksident të rrezikshëm gjatë stërvitjes së tretë sot paradite, duke përfunduar në barrierën e sigurisë në shtegun e Silverstone. Fatmirësisht, piloti nga Zelanda e Re nuk pati ndonjë lëndim dhe pas kapërcimit të kualifikimeve, nesër do të nis i fundit në Silverstone.

I pari garën do të nisë garën, për të katërtën herë radhazi, Lewis Hamilton i Mercedesit. Britaniku kaloi në tentimin e fundit gjermanin Sebastian Vettel. Për herë të parë në katër garat e fundit këtë vit, Valtteri Bottas nuk do të nisë garën nga rendi i parë. Finlandezi mbeti i katërti, pas bashkëkombësit të tij nga Ferrari, Kimi Raikkonen.

Dy bolidët e Red Bull dhe Haas-Ferrari mbushin rendin e tretë dhe të katërt, në garën që nis nesër në ora 15:10.

 POLE POSITION NË SILVERSTONE

1 Lewis Hamilton 1:25.892 GBR Mercedes
2 Sebastian Vettel +0.044 GER Ferrari
3 Kimi Raikkonen +0.092 FIN Ferrari
4 Valtteri Bottas +0.325 FIN Mercedes
5 Max Verstappen +0.710 NED Red Bull Racing - TAG Heuer
6 Daniel Ricciardo +1.207 AUS Red Bull Racing - TAG Heuer
7 Kevin Magnussen +1.352 DEN Haas - Ferrari
8 Romain Grosjean +1.563 FRA Haas - Ferrari
9 Charles Leclerc +1.587 MON Sauber Ferrari
10 Esteban Ocon +2.302 FRA Force India - Mercedes


TOUR DE FRANCE - DITA 1

Tour hapet me fitoren e Gavirias

7 July, 2018 @16:19

Gjithçka ndodhi në etapën e parë të Tour de France. Chris Froome u shty jashtë rrugës nga një çiklist i…

ÇIKLIZËM - PARASHIKIM I TOUR DE FRANCE 2018

Froome për histori

7 July, 2018 @12:31

Britaniku Chris Froome, fituesi i katërfishtë i garës më të madhe në sportin e çiklizmit do të kthehet në gjah…

TARRAGONA 2018

Edhe Akili i artë në Tarragona

Akil Gjakova, pas betejës finale/ Foto: KOK

28 June, 2018 @17:40

Xhudoja vazhdon të mbretërojë nëpër botë. Pas medaljeve të djeshme të fituara nga vajzat, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi,…

VIZITA E FUNDIT

Todt shikoi garën F1 me Schumacherin

7 December, 2018 @15:31

Ish shefi i Michael Schumacherit, Jean Todt, ka bërë të ditur se ka shikuar bashkë me Schumacherin garën për Çmimin…

FITON GARËN

Mposht rivalin deri më 2023

Foto: (S.Mantey / The Team)

25 November, 2018 @12:20

Prodhuesi italian i gomave, furnizuesi i ekipeve të Formula 1, Pirelli, ka fituar garën për të qenë furnizuesi i vetëm…

LEWIS HAMILTON

Titulli i pestë

28 October, 2018 @22:00

Piloti britanik, Lewis Hamilton, ka festuar sonte pas garës në Meksikë, titullin e pestë të kampionit të Formula 1. …

MEXICAN GP

Red Bull nis nga e para

27 October, 2018 @20:56

Daniel Ricciardo siguroi pole-position’in e dytë këtë sezon, të parin në Meksikë, duke i mohuar kolegut të tij, Max Verstappen…

FORMULA 1

Raikkonen shtyen festën e Hamiltonit

21 October, 2018 @22:05

Tetë pikë më tepër se Vettel iu nevojiteshin Hamiltonit për të fituar për të pestën herë titullin e kampionit të…

Të gjitha lajmet nga Formula 1