Të gjitha lajmet

WIMBLEDON 2019

Korriku nis me Wimbledon

Foto: BBC

Korriku nis me Wimbledon

1 July, 2019 @8:52

Dita e parë e Wimbledon 2019!

Si zakonisht, fillimi i korrikut vjen me turneun më emblematik të tenisit, Wimbledonin.

128 teniserë në kategorinë e meshkujve e fillojnë sot garën nga 1/64 e turneut, njëjtë sikurse edhe në kategorinë e femrave, për të vazhduar më pas deri më 14 korrik kur edhe do të kuptohen fituesit në të gjitha kategoritë.

Favorit ‘në letër’ te meshkujt është Novak Djokovic, fitues i këtij turneu edhe vitin e kaluar, rivalët e të cilit pritet të jenë të zakonshmit Roger Federer e Rafael Nadal.

Te femrat favorite sipas kuotave është Ashleigh Barty, momentalisht teniserja numër 1 në Botë, e cila për rivale të forta pritet t’i ketë teniseret Angelique Kerber, Naomi Osaka, Petra Kvitova si dhe gati 38 vjeçaren Serena Williams, e cila do të tentojë ta fitojë Grand Slamin e 24 në karrierë.

Për t’u përmendur është rikthimi i Andy Murray, i cili në janar vendosi që të pensionohej nga tenisi për shkak të një lëndimi në ije, mirëpo skocezi i është rikthyer tenisit dhe në Wimbledon sivjet merr pjesë në kategorinë e çifteve.

Që nga dita e sotme e deri më 14 korrik, #HappyWimbledon!

CITY

Pep zbulon se sa do të mungojë Sane

9 August, 2019 @17:06

Leroy Sane pritet të mungojë rreth gjashtë ose shtatë muaj pasi që pësoi lendim të gjurit. 23 vjeçari, krisi ligamentin…

ARRIHET MARRËVESHJA

Gjykatësi vendos për ditët e LaLigas

9 August, 2019 @17:02

La Liga dhe Federata e Futbollit e Spanjës kanë arritur marrëveshje përfundimtare sa i përket orarit të ndeshjeve për sezonin…

DANEZI

Edhe Schone largohet nga Ajaxi

9 August, 2019 @16:56

Transferi më i ri i ekipit të Genoa, Lasse Schone është zyrtarizuar gjatë dites së sotme. Për ekipin e…

RIKTHIM NË SUPERIORE

Ish mbrojtësi i kombëtares dhe Skënderbeut, te Tirana

9 August, 2019 @15:46

Futbollisti me përvojë, që së fundi luajti si mbrojtës te Skënderbeu i Korçës, Kristi Vangjeli, është zytarizuar sot si lojtar…

DREJTOR SPORTIV

Artim Pollozhani te Flamurtari i Vlorës

9 August, 2019 @15:42

Ish futbollisti i reprezentacionit të Maqedonisë dhe futbollisti i Flamurtarit të Vlorës, Artim Pollozhani, pas vënies së këpucëve në gozhdë…

Të gjitha lajmet nga