Të gjitha lajmet

SOT SHORTI

Kosova në pritje të rivalëve në kualifikime për EURO2020

BOROZANI/D.S.

Kosova në pritje të rivalëve në kualifikime për EURO2020

12 April, 2018 @10:13

Sot në ora 19:00 në Trondheim të Norvegjisë, do të hidhet shorti për kualifikimet e EURO 2020 në hendboll.

Përfaqësuesja e Kosovës, do të jetë në vazon e katërt së bashku me: Finlandën, Belgjikën, Estoninë, Greqinë, Rumaninë, Italinë dhe Ishujt Faroe.

Ndërsa vazot tjera janë:

VAZO 1: Franca, Kroacia, Gjermania, Danimarka, Sllovenia, Bjellorusia, Hungaria e Maqedonia.
VAZO 2: Rusia, Çekia, Polonia, Islanda, Serbia, Mali i Zi, Bosnja, Holanda e Portugalia.
VAZO 3: Letonia, Lituania, Zvicra, Sllovakia, Ukraina, Izraeli e Turqia.

KUSH KUALIFIKOHET?

Dy të parët nga secili grup kualifikohen në evropian e poashtu edhe katër kombëtaret më të mirë të vendeve të treta. Ndeshjet e para do të luhen në tetor të këtij viti.

KU MBAHET?

Evropiani i vitit 2020 mbahet në Suedi, Norvegji e Austri, prej 10 deri më 26 janar. Do të jetë ky kampionati i parë me 24 përfaqësuese, pasi deri më tani ishin nga 16 përfaqësuese. Tri vendet nikoqire dhe Spanja si kampion i Evropës nga vitit 2018 kualifikohen direkt për “Euro 2020”. “Euro 2020” është poashtu i pari që organizohet në tri vende. 

 GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 April, 2018 @15:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë në Grand Prix të Antalyas sot, duke fituar në finale.…

XHUDO BERLIN - KUPA EUROPIANE U18

Edhe Erza Muminoviq e artë

Foto: FXHK

7 April, 2018 @21:53

Erza Muminoviq (-44kg) ka shkëlqyer në kupën Evropiane për kadet në Berlin, me 4 ndeshje të fituara, duke e marrë…

ANTALYA GP

Akili i shtati në Antalya GP

7 April, 2018 @16:32

Xhudisti kosovar, Akil Gjakova, ka përfunduar i shtati në kategorinë e tij në Grand Prixin që po mbahet këto ditë…

XHUDO

Edhe Nora Gjakova e artë, Fjolla Kelmendi e argjendtë

Foto: NOC Kosova

6 April, 2018 @19:32

Pas Distria Krasniqit, me medalje të artë nga Antalya do të kthehet edhe Nora Gjakova. Nora Gjakova mposhti në…

XHUDO

Kosova dominon xhudon, Distria e artë në Antalya

6 April, 2018 @16:22

Vazhdon shkëlqimi i Kosovës në sportin e xhudos! Me medalje të artë turneun e Antalyas e ka mbyllur Distria Krasniqi,…

HENDBOLL

Përfaqësuesja U-20 kthehet në Kosovë

26 March, 2018 @15:00

Pasi shteti serb nuk ka lejuar hendbollistet e përfaqësueses U-20 të Kosovës që të luajnë ndeshjet kualifikuese për botërorin e…

CAKTOHEN TERMINET

Finalet e Kupës, më 5 prill

4 April, 2018 @15:50

Federata e Volejbollit të Kosovës ka bërë të ditur sot se është përcaktuar data dhe ora e ndeshjeve finale të…

BELLORUSIA-KOSOVA

Kosova mposhtet nga belloruset

Foto: FHK

25 March, 2018 @16:21

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll është mposhtur nga Bellorusia sot në përballjen e radhës kualifikuese me rezultat të thellë

XHUDO

Erza Muminoviqi e Flaka Loxha me medalje të argjendta në Sarajevë

Foto: Toni Kuka Facebook

24 March, 2018 @18:51

Me medalje të argjendta e kanë mbyllur ditën e sotme dy xhudistet kosovare në Kupën Evropiane për juniorë që po…

SUPERLIGA HENDBOLL

Kastrioti kryen vjeshtën si lider

Foto: FHK

19 December, 2018 @13:02

Klubi i hendbollit Kastrioti nga Ferizaji ka kryer vjeshtën në Superligë të hendbollit si lider. Ekipi në fjalë duke…

HENDBOLL

Përfaqësuesja vendoset në Sllovaki, gati për ndeshjet

Foto: kosovahandball.info

29 November, 2018 @19:02

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të FHK-së, është bërë e ditur që përfaqësuesja e hendbollit në kategorinë e femrave…

IHF TROPHY

Me të artën, Kosova siguron IHF Trophy Intercontinental

Foto: FHK

27 October, 2018 @22:19

Kombëtarja U18 e Kosovës në hendboll është kampione e IHF Trophy për Evropë. Hendbollistët e rinjë kosovarë të shtunën në…

IHF TROPHY 2018

Kosova U18 e artë në IHF Trophy

27 October, 2018 @19:04

Përfaqësuesja e Kosovës U18 në hendboll ka arritur sukses të madh sot, duke e mposhtur Britaninë e Madhe në finale…

MIQËSORJA E PARË NDAJ LUKSEMBURGUT

Albana Arifi shkëlqeu, Kosova fitoi

Foto: FHK

27 October, 2018 @10:02

Përfaqësuesja e femrave të Kosovës është ndarë me fitore nga përballja miqësore me Luksemburgun, zhvilluar mbrëmë në Luksemburg. Verdhekaltërat…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga