Të gjitha lajmet

HENDBOLL

Përfaqësuesja U-20 kthehet në Kosovë

Përfaqësuesja U-20 kthehet në Kosovë

Teksti: FHK

26 March, 2018 @15:00

Pasi shteti serb nuk ka lejuar hendbollistet e përfaqësueses U-20 të Kosovës që të luajnë ndeshjet kualifikuese për botërorin e këtij viti, delegacioni i Kosovës të shtunën mbrëma është kthyer në shtëpi. Ndeshjet është dashur të luhen në afërsi të Beogradit, prej të premtes deri të dielen, por shteti serb fillimisht ndaloi zhvillimin e ndeshjes mes Serbisë e Kosovës e më pas edhe ato të Kosovës me Norvegjinë e Sllovakinë. Serbia u përjashtua nga turneu, ndërsa të premten është luajtur vetëm takimi Norvegji – Sllovaki. Të premten është dashur të përballen edhe Serbia e Kosova.

Federata jonë i propozoi EHF-së që dy ndeshjet të luhen në Prishtinë, të dielen e të hënën, dhe propozimi u vlerësua lart në një situatë të vështirë. Por delegacionet e Sllovakisë dhe Norvegjisë pas konsultimeve me federatat përkatëse nuk pranuan mundësinë që nga Beogradi të udhëtojnë për në Prishtinë që të luajnë ndeshje, për shkak të arsyeve të tyre. FHK-ja mori të gjitha masat që këto ndeshje të luhen në Prishtinë, por propozimi i saj nuk u pranua, ndonëse u vlerësua lart.

Kështu të shtunën në ora 14:00 delegacioni i Kosovës, nën masa të rrepta të sigurisë u nis për në Kosovë. Pati përcjellje të vazhdueshme deri në kufi, ndërsa në Prishtinë lojtaret arritën rreth orës 20:00.

Pritet një vendim i EHF-së për terminin e dy ndeshjeve dhe për vendin e zhvillimit të tyre.BELLORUSIA-KOSOVA

Kosova mposhtet nga belloruset

Foto: FHK

25 March, 2018 @16:21

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll është mposhtur nga Bellorusia sot në përballjen e radhës kualifikuese me rezultat të thellë

AUSTRALIAN GP

Vettel fiton, gabimi kompjuterik lë Hamiltonin pas

Vettel duke festuar fitoren e parë të stinorit/ Foto: Eurosport via Reuters

25 March, 2018 @13:05

Skuadra e Mercedesit ka fajësuar një gabim kompjuterik, derisa Sebastian Vettel ka tejkaluar Lewis Hamiltonin për të marrë fitoren e…

XHUDO

Erza Muminoviqi e Flaka Loxha me medalje të argjendta në Sarajevë

Foto: Toni Kuka Facebook

24 March, 2018 @18:51

Me medalje të argjendta e kanë mbyllur ditën e sotme dy xhudistet kosovare në Kupën Evropiane për juniorë që po…

XHUDO

Xhudistja serbe nuk pranon duelin, Flaka Loxha në finale

24 March, 2018 @14:12

Pasi përfaqësuesja serbe e hendbollit nuk pranoi të ndeshet me Kosovën pak ditë më parë, një ngjarje pothuajse e njëjtë…

MEDIA

EHF dënon dhe diskualifikon Serbinë

23 March, 2018 @16:21

Pas anulimit të ndeshjes kualifikuese ndaj Kosovës, nga shteti serb, për shkak të shkaqeve të sigurisë, mediat serbe njoftojnë se…

KUALIFIKIMET E JUNIIOREVE

Serbia anulon ndeshjen, Kosova fiton

Foto: FHK

23 March, 2018 @16:04

Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Botëror të junioreve ndërmjet hendbollisteve të Serbisë dhe të Kosovës që është dashur të zhvillohet sot,…

HENDBOLL - PËRFAQËSUESJA

Bjellorusia mposht Kosovën, zvogëlohen gjasat për kualifikim

21 March, 2018 @19:27

Në takimin e zhvilluar sot në kuadër të fazës së dytë eliminatore për kampionatin evropian të këtij viti, përfaqësuesja e…

HENDBOLL

Vëllaznimi e Drita barazojnë në Gjakovë

Foto: FHK

19 March, 2018 @10:38

Me barazim është mbyllur dueli i luajtur në Gjakovë në mes Vëllaznimit dhe Dritës. Ky duel u zhvillua në kuadër…

WINTERSPORTS

Sezoni i borës

19 March, 2018 @13:51

Asgjë e re në botën e skijimit alpin edhe këtë sezon. Së paku jo sa i përket Kupës së Botës. …

HENDBOLL

Besa i revanshohet Prishtinës, shkëputet në krye

Foto: FHK

17 March, 2018 @22:56

Në xhiron e dytë të Superligës A në hendboll, skuadra e Besa Famiglias ka shënuar fitore me rezultat 23-17 ndaj…

SUPERLIGA HENDBOLL

Kastrioti kryen vjeshtën si lider

Foto: FHK

19 December, 2018 @13:02

Klubi i hendbollit Kastrioti nga Ferizaji ka kryer vjeshtën në Superligë të hendbollit si lider. Ekipi në fjalë duke…

HENDBOLL

Përfaqësuesja vendoset në Sllovaki, gati për ndeshjet

Foto: kosovahandball.info

29 November, 2018 @19:02

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të FHK-së, është bërë e ditur që përfaqësuesja e hendbollit në kategorinë e femrave…

IHF TROPHY

Me të artën, Kosova siguron IHF Trophy Intercontinental

Foto: FHK

27 October, 2018 @22:19

Kombëtarja U18 e Kosovës në hendboll është kampione e IHF Trophy për Evropë. Hendbollistët e rinjë kosovarë të shtunën në…

IHF TROPHY 2018

Kosova U18 e artë në IHF Trophy

27 October, 2018 @19:04

Përfaqësuesja e Kosovës U18 në hendboll ka arritur sukses të madh sot, duke e mposhtur Britaninë e Madhe në finale…

MIQËSORJA E PARË NDAJ LUKSEMBURGUT

Albana Arifi shkëlqeu, Kosova fitoi

Foto: FHK

27 October, 2018 @10:02

Përfaqësuesja e femrave të Kosovës është ndarë me fitore nga përballja miqësore me Luksemburgun, zhvilluar mbrëmë në Luksemburg. Verdhekaltërat…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga