Të gjitha lajmet

AUSTRALIAN OPEN

Mposhtet Federer, Djokovic në finale

Mposhtet Federer, Djokovic në finale

30 January, 2020 @11:59

Një ndeshje që filloi shumë shumë mirë për Roger Federer, në fund u mbyll si fitore e lehtë e Djokovic.

Zvicrani Roger Federer në setin e parë kishte epërsi 5-2 me sete (në fakt në një moment ishte në epërsi 4-1. 40-0), por çuditërisht shpërdoroi gjithçka, duke e lejuar serbin Novak Djokovic ta dërgonte setin në tie break, ku më pas Federer, i ndikuar edhe nga një lëndim, u tregua më i dobët dhe seti u fitua nga Djokovic, 7-6.

E që nga ai moment e deri në fund, lojë më nuk kishte. Lodhja e mbledhur te Federer përgjatë turneut dhe cilësia e Djokovic bënë që pjesa e tjetër e ndeshjes t’i takonte këtij të fundit, e dueli në fund u mbyll 3-0 në sete për të (7-6, 6-4, 6-3).

Me këtë fitore Djokovic, 7 herë fitues i Grand Slamit të Australisë, arrin finalen e Australian Open, finale e cila do të jetë e 26-ta për të në turnetë Grand Slam. Aty ai do të përballet me fituesin e duelit Thiem vs. Zverev, duel i cili zhvillohet nesër (31 janar) me fillim nga ora 09:30.

WIMBLEDON 2020

Për herë të parë nga LIIB, s’do të ketë Wimbledon

Foto: wimbledon.com

1 April, 2020 @18:14

Para pak çastesh edhe turneu më i madh në botën e tenisit, Wimbledon, ka bërë të ditur se nuk do…

MEMO

5 vjetori i pranimit të tenisit në Federatën Evropiane

Foto: TennisPrishtina/fb

28 March, 2020 @13:07

Sot më 28 mars janë bërë pesë vitë të plota prej e Federata e Tenisit të Kosovës (FTK) është bërë…

E FUNDIT

Maria Sharapova e jep lamtumirën

REUTERS/Arkiv

26 February, 2020 @14:46

Pesë herë fituesja e Grand Slameve, rusja Maria Sharapova, i ka dhënë lamtumirën tenisit. Tenistja 32 vjeçe ka bërë…

AUSTRALIAN OPEN

Thiem dorëzohet, Djokovic triumfues i Australian Open 2020

2 February, 2020 @13:48

Për herë të tetë në karrierën e tij, Novak Djokovic është fitues i Australian Open. Në finalen e luajtur sot…

US OPEN

Nadal me titullin e 19 Grand Slam

9 September, 2019 @9:54

Numri dy i botës në tenis, Rafael Nadal, fitoi US Openin, duke e mposhtur rusin Daniil Medvedev, 3-2 me sete…

Të gjitha lajmet nga Tenis