Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FORMULA 1

Raikkonen shtyen festën e Hamiltonit

Raikkonen shtyen festën e Hamiltonit


21 October, 2018 @22:05

Tetë pikë më tepër se Vettel iu nevojiteshin Hamiltonit për të fituar për të pestën herë titullin e kampionit të botës në Formula 1. Në fund përfundoi vetëm i treti, para Vettelit në pozitën e katërt duke mbetur pesë pikë mangët nga titulli.

Vettel kaloi Bottasin në rrathët e fundit, derisa titulli në SHBA i takoi Kimi Raikkonenit. Finlandezi shënoi fitoren e parë që nga viti 2013, kur me Lotus kishte fituar në Australi. Verstappen mbeti i dyti.

Javën e ardhshme në Meksikë, Vettel duhet të fitojë njëzet pikë më shumë se Hamilton për të mbajtur të gjallë garën për titull.

 

 US GP

1 Kimi Raikkonen 1h34'18"643 Finlandë Ferrari
2 Max Verstappen +1"281 Holandë Red Bull Racing
3 Lewis Hamilton +2"342 Britani e Madhe Mercedes
4 Sebastian Vettel +18"222 Gjermani Ferrari
5 Valtteri Bottas +24"744 Finlandë Mercedes


Renditja e pergjithshme

1 Lewis Hamilton 346 Britani e Madhe Mercedes
2 Sebastian Vettel 276 Gjermani Ferrari
3 Kimi Raikkonen 221 Finlandë Ferrari
4 Valtteri Bottas 217 Finlandë Mercedes
5 Max Verstappen 146 Holandë Red Bull Racing

 
Të gjitha lajmet nga Motosports