Të gjitha lajmet

AUSTRALIAN OPEN

Thiem dorëzohet, Djokovic triumfues i Australian Open 2020

Thiem dorëzohet, Djokovic triumfues i Australian Open 2020

2 February, 2020 @13:48

Për herë të tetë në karrierën e tij, Novak Djokovic është fitues i Australian Open.

Në finalen e luajtur sot në Melbourne, teniseri serb mposhti me shumë vështirësi austriakun Dominic Thiem, me ndeshjen që u mbyll 3-2 (6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4) pas 5 setëve të luajtura për rreth 4 orë.

Seti i parë i kaloi Djokovicit (6-4) dhe u krijua përshtypja se kjo do të ishte një ndeshje e lehtë për të, mirëpo që nga seti i dytë, austriaku Thiem u tregua dukshëm më i përqëndruar dhe më i mirë, duke i përballuar si rrallëkush tjetër “long rallies” ndaj Djok dhe kështu arriti t’i fitojë setin e dytë dhe të tretë, për të kaluar në epërsi 2-1 në sete.

Në fund të setit të dytë dhe në fillim të setit të tretë Djokovic u kaplua nga një nervozë rutinore, që e shohim zakonisht nga ai kur është duke humbur. Kjo nervozë si zakonisht solli ankesa të tij ndaj gjyqtarit, tejzgjatje të gjuajtjeve të shërbimeve e të ngjajshme (sjellje që e kanë lënë atë pothuajse pa fanbazë ndërkombëtare), mirëpo për fatin e mirë të tij, ai arriti të qetësohet në dy setet e fundit dhe përmbysi gjithçka, për të fituar në fund 3-2 në sete.

Thiem, i pesti në botën e tenisit momentalisht, u mbajt dhe luftoi deri në fund, mirëpo ishte përvoja e madhe dhe përqëndrimi i paluhatshëm i Djokovic që në fund vendosi.

Me këtë triumf Djokovic tashmë ka 17 Grand Slams të fituar, 2 më pak se Nadal (19) dhe 3 më pak se Roger Federer, i cili prin me 20.

Kujtojmë që në finalen e femrave dje, triumfuese doli Sofia Kenin, për të cilën Grand Slami i Australisë ishte i pari i fituar në karrierë.

WIMBLEDON 2020

Për herë të parë nga LIIB, s’do të ketë Wimbledon

Foto: wimbledon.com

1 April, 2020 @18:14

Para pak çastesh edhe turneu më i madh në botën e tenisit, Wimbledon, ka bërë të ditur se nuk do…

MEMO

5 vjetori i pranimit të tenisit në Federatën Evropiane

Foto: TennisPrishtina/fb

28 March, 2020 @13:07

Sot më 28 mars janë bërë pesë vitë të plota prej e Federata e Tenisit të Kosovës (FTK) është bërë…

E FUNDIT

Maria Sharapova e jep lamtumirën

REUTERS/Arkiv

26 February, 2020 @14:46

Pesë herë fituesja e Grand Slameve, rusja Maria Sharapova, i ka dhënë lamtumirën tenisit. Tenistja 32 vjeçe ka bërë…

AUSTRALIAN OPEN

Mposhtet Federer, Djokovic në finale

30 January, 2020 @11:59

Një ndeshje që filloi shumë shumë mirë për Roger Federer, në fund u mbyll si fitore e lehtë e Djokovic. …

US OPEN

Nadal me titullin e 19 Grand Slam

9 September, 2019 @9:54

Numri dy i botës në tenis, Rafael Nadal, fitoi US Openin, duke e mposhtur rusin Daniil Medvedev, 3-2 me sete…

Të gjitha lajmet nga Tenis