Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GERMAN GP - THE RACE

Gjermania i takon Hamiltonit

Gjermania i takon Hamiltonit


22 July, 2018 @17:18

Lewis Hamilton startoi nga pozita e katërmbëdhjetë për të siguruar fitoren e katërt në Shpërblimin e Madh të Gjermanisë, me të cilën barazon rekordin e Michael Schumacher.

Kampioni aktual i botës kaloi në krye të renditjes gjatë kohës së Veturës së Sigurisë në shteg, e cila doli kur Sebastian Vettel humbi drejtimin e bolidit të tij për të përfunduar në murin mbrojtës. Vettel kishte udhëhequr garën nga fillimi.

Dhjetë rrathë para fundit, me largimin e VS, Valtteri Bottas tentoi të kalojë Hamiltonin, por u zmbraps pas mbrojtjes së mirë të britanikut dhe urdhrit të skuderisë. Bottas përfundoi garën i dyti, para Raikkonenit.

Pas kësaj gare, Mercedes kthehet në krye të renditjes së konstruktorëve, e njëkohësisht edhe Hamiltoni në krye të pilotëve. Gara e ardhshme zhvillohet në Hungari, fundjavën që vjen.German GP

1 Lewis Hamilton 1:32:29.845 Britani e Madhe Mercedes
2 Valtteri Bottas +4.535 Finlandë Mercedes
3 Kimi Raikkonen +6.732 Finlandë Ferrari
4 Max Verstappen +7.654 Holandë Red Bull Racing
5 Nico Hulkenberg +26.609 Gjermani Renault


Renditja e përgjithshme

1 Lewis Hamilton 188 Britani e Madhe Mercedes
2 Sebastian Vettel 171 Gjermani Ferrari
3 Kimi Raikkonen 131 Finlandë Ferrari
4 Valtteri Bottas 122 Finlandë Mercedes
5 Daniel Ricciardo 106 Australi Red Bull Racing

 
Të gjitha lajmet nga Motosports