Të gjitha lajmet

VIDEO CONFERENCE

Një numër i Federatave, e gatshme për vazhdim të garave

Foto: KOK

Një numër i Federatave, e gatshme për vazhdim të garave

1 May, 2020 @0:58

Krerët e Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK) kanë mbajtur të enjten një video takim me krerët e federatave sportive ët Kosovës.

KOK ka bërë të ditur se një numër i konsiderueshëm i federatave sportive janë shprehur të jenë të gatshme për vazhdim të garave.

Në video-konferencën e ditës së fundit të prillit të vitit 2020 morën pjesë përfaqësues të 21 federatave të sportieve të Kosovës.

“U diskutua po ashtu për fillimin e lehtësimit të masave nga Qeveria e Kosovës ku disa sporte si tenisi, pingpongu, volejbolli në rërë, automobilizmi, badmintoni, bjeshkataria alpiniste, boulingu e minigolfi, u shprehën të gatshme të fillojnë aktivitetet e tyre prej 4 majit. Kurse sportet tjera si basketbolli, volejbolli, peshëngritja, boksi mund të fillojnë me aktivitete pas fazës së dytë ose të tretë të lehtësimit të masave”, ka bërë të ditur KOK-u në njoftimin e publikuar pas takimit.

Në anën tjetër, Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se aktivitetet sportive do të mund të rifillojnë gradualisht prej datës 1 qershor, ku është thënë se do të nis hapja selektive e aktiviteteve sportive.

Derisa Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka përfunduar stinorin në garat elite të saja, Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të saj ka bërë plan që të nis garat në fund të majit, me ndeshjet gjysmëfinale të Kupës, për të vazhduar me Superligën në qershor.

KOK në fund ka bërë të ditur se është përcaktuar edhe video-konferenca e ardhshme, kur federatat do të mblidhen pas dy jave për të shqyrtuar situatën me COVID-19 dhe mbarëvajtjen e garave sipas planit të federatave.

FONDI EMERGJENT

Komuna e Prishtinës ndan 100 mijë euro për klubet e rrezikuara

10 April, 2020 @19:54

Pandemia coronavirus po prek çdo pjesë të jetës dhe ndër më të rrezikuarat është sporti, që është në nivelin zero,…

EDHE TESTI NR. 2 NEGATIV

Boksierët e Kosovës, negativ në coronavirus

2 April, 2020 @21:21

Përfundimisht, ekipi Olimpik i boksierëve të Kosovës është negativ në coronavirus. Para pak çastesh KOK ka zyrtarizuar njoftimin, ndërsa…

CORONAVIRUS

Cila Federatë sa përfitoi nga Ministria?!

31 March, 2020 @22:14

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka dalë e para në shumën e përfituar, të ndara si ‘infuzion’ për sportet…

OLIMPIADA

Tokio 2020, bartet në 2021

24 March, 2020 @15:32

Zyrtarisht sot edhe Olimpiada e Tokios që ishte në plan të mbahej në korrik të këtij viti, është shtyer për…

TRAJNER SPANJOLL TE BESA

Besa Famgas me trajner spanjoll

10 March, 2020 @19:08

Kampionia e shumëfishtë e Kosovës, Besa Famgas, ka zyrtarizuar trajnerin e ri të ekipit, spanjollin Juan Javier Cabanas. Ekipi…

Të gjitha lajmet nga Të tjera