Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

TOKYO 2020

Përfundojnë Lojërat Olimpike, Kosova lë 50 shtete prapa

Përfundojnë Lojërat Olimpike, Kosova lë 50 shtete prapa


8 August, 2021 @19:44

Sot kanë përfunduar Lojërat Olimpike Tokyo 2020.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mbylli Olimpiadën me 113 medalje në total, 39 të arta, 41 të argjendta dhe 33 të bronzta.

Në pozitën e dytë u vendos Kina me 88 medalje në total, 38 të arta, 32 të argjendta dhe 18 të bronzta, kurse në pozitën e tretë nikoqirja Japonia me 58 medalje, 27 të arta, 14 të argjendta dhe 17 të bronzta.

Kosova së bashku me Bahamën, e përfunduan Olimpiadën në pozitën e 42 më 2 medalje të arta.

Kosova në Tokyo 2020 u paraqit me 11 sportistë, 6 femra e 5 meshkuj. Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova u shpallën kampione Olimpike, duke fituar nga një medalje në Xhudo, derisa në Lojërat Olimpike u paraqitën edhe: Majlinda Kelmendi (Xhudo), Akil Gjakova (Xhudo), Loriana Kuka (Xhudo), Musa Hajdari (Atletikë), Drilon Ibrahimi (Shenjëtari), Olt Kondirolli (Not), Donjeta Sadiku (Boks), Egzon Shala (Mundje) dhe Eda Zeqiri (Not).

Kliko këtu për listën e plotë të shteteve që kanë fituar medalje ne rendintjen përfundimtare të Tokyo 2020.


TOKYO 2020

Brazili për herë të dytë rresht i artë në futboll

Lojërat Olimpike

Brazili për herë të dytë rresht i artë në futboll

07/08/21 @ 18:47

TOKYO 2020 — HENDBOLL

Franca, e artë olimpike në hendboll

Lojërat Olimpike/FHK Superliga

Franca, e artë olimpike në hendboll

07/08/21 @ 16:13

TOKYO 2020

Për të katërtën herë rresht, SHBA e artë në basketboll

Lojërat Olimpike

Për të katërtën herë rresht, SHBA e artë në basketboll

07/08/21 @ 09:35

TOKYO 2020

Suedia për herë të dytë rresht pëson në finale, Kosovarja e argjendtë

Lojërat Olimpike

Suedia për herë të dytë rresht pëson në finale, Kosovarja e argjendtë

06/08/21 @ 18:55

FEDERATA EVROPIANE E XHUDOS

I mahnitshëm suksesi i shtetit 1.8 milionësh

Xhudo

I mahnitshëm suksesi i shtetit 1.8 milionësh

06/08/21 @ 13:18

TOKYO 2020

Bllokada e Batumit dërgon Francën në finale

Lojërat Olimpike

Bllokada e Batumit dërgon Francën në finale

05/08/21 @ 16:57

OLIMPIADA DIMËRORE

Albin Tahiri i vetëm, bart flamurin e Kosovës në LO “Pekini 2022”

Lojërat Olimpike

Albin Tahiri i vetëm, bart flamurin e Kosovës në LO “Pekini 2022”

04/02/22 @ 10:06

WINTER OLYMPICS - BEIJING 2022

Olimpistët nisen drejt Pekinit

Lojërat Olimpike

Olimpistët nisen drejt Pekinit

29/01/22 @ 11:39

E PARA NË HISTORI TË KOSOVËS

Kiana Kryeziu fiton normën olimpike

Lojërat Olimpike/Të tjera

Kiana Kryeziu fiton normën olimpike

14/01/22 @ 14:45

KOK

KOK shpërblen olimpistët

Lojërat Olimpike

KOK shpërblen olimpistët

02/09/21 @ 10:27

TOKYO 2020

Brazili për herë të dytë rresht i artë në futboll

Lojërat Olimpike

Brazili për herë të dytë rresht i artë në futboll

07/08/21 @ 18:47

TOKYO 2020 — HENDBOLL

Franca, e artë olimpike në hendboll

Lojërat Olimpike/FHK Superliga

Franca, e artë olimpike në hendboll

07/08/21 @ 16:13

TOKYO 2020

Për të katërtën herë rresht, SHBA e artë në basketboll

Lojërat Olimpike

Për të katërtën herë rresht, SHBA e artë në basketboll

07/08/21 @ 09:35

TOKYO 2020

Suedia për herë të dytë rresht pëson në finale, Kosovarja e argjendtë

Lojërat Olimpike

Suedia për herë të dytë rresht pëson në finale, Kosovarja e argjendtë

06/08/21 @ 18:55

TOKYO 2020

Bllokada e Batumit dërgon Francën në finale

Lojërat Olimpike

Bllokada e Batumit dërgon Francën në finale

05/08/21 @ 16:57

TOKYO 2020

Filluan me humbje, kualifikohen për herë të 4 rresht në finale

Lojërat Olimpike

Filluan me humbje, kualifikohen për herë të 4 rresht në finale

05/08/21 @ 08:56


 
Të gjitha lajmet nga Lojërat Olimpike