Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

ROLAND GARROS

Carlos Alcaraz fitues i Roland Garrosit, i treti Grand Slam në karrierë

Carlos Alcaraz fitues i Roland Garrosit, i treti Grand Slam në karrierë


8 June, 2024 @18:45

I treti Grand Slam i fituar për spanjollin Carlos Alcaraz!

Alcaraz sot triumfoi në Roland Garros në Paris dhe u bë tenisti më i ri që fiton 3 Grand Slame në të tri llojet e fushave: fushën me dhe (Roland Garros), me bari (Wimbledon) dhe fushën e fortë (US Open), duke e arritur këtë në moshën 21-vjeçare.

Ndonëse larg cilësisë së finaleve që jemi mësuar t’i shohim nga treshja e madhe, Carlos Alcaraz dhe Alexander Zverez dhuruan një ndeshje finale mjaft të mirë.

Në fund spanjolli fitoi 3-2 në sete, megjithëse ishte në disavantazh 1-2.

Për dallim nga Alcarazi, Zverev ende nuk e ka të fituar asnjë Grand Slam, por gjithsesi për momentin mbetet i ranguar si i katërti në Botë në tenisin e meshkujve.


 
Të gjitha lajmet nga Tenis