Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

MOTO GP

Lorenzo fiton në Austri

Lorenzo fiton në Austri


12 August, 2018 @21:48

Jorge Lorenzo shënoi fitoren e parë në karrierë në Austri, duke triumfuar në kategorinë MotoGP para bashkëvendësit Marc Marquez.

Kampioni aktual i botës u vona për 0.130 sekonda, duke humbur betejën me Ducatin e Lorenzos. Për moto-prodhuesin italian ishte kjo fitorja e tretë radhazi në shtegun Spielberg, që kur Shpërblimi i Madh i Austrisë u rikthye në kalendar, në vitin 2016. Motoçiklisti tjetër i Ducatit, Andrea Dovizioso përfundoi i treti.

Garë edhe më interesante u zhvillua në Moto2, ku Francesco Bagnaia mposhti Miguel Oliveiran në këndin e fundit të garës. Në Moto3, Marco Bezzecchi shënoi fitoren e dytë të sezonit, duke ruajtur epërsinë në krye të renditjes. Në Moto2 pas sot udhëheq Bagnaia, derisa në MotoGP, Marc Marquez mbetet bindshëm para Valentino Rossit, plot 60 pikë.


 
Të gjitha lajmet nga Të tjera