Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Maskat sportive - diçka e kërkuar në sportin modern?

Maskat sportive - diçka e kërkuar në sportin modern?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

15 February, 2018 @15:47

Maskat sportive, të cilat në sportin modern po shihen me të madhe kohëve të fundit, si në ushtrimet aerobike poashtu edhe në ato anaerobike, kanë ngjallur kurreshtjen e shumë sportdashësve se cili në fakt është ndikimi real i tyre, përveç faktit që mund të pastrojnë ajrin që merret.

Për këtë edhe janë bërë hulumtime konkrete nga John P. Porcari në vitin 2016. Ai ka testuar një grup sportistësh në ngarkesa ushtrimesh me përdorimin e maskës dhe një grup tjetër pa përdorimin e saj. duke nxjerrë në pah efektet fiziologjike dhe në performancë të përdorimit të saj.

NORDIC HAMSTRING - “SHPËTIMI” I FUTBOLLISTËVE

Tek prodhimi i fuqisë maksimale nga sportistët që mbanin maska, shifra ishte 16.5%, për dallim prej atyre pa maska me 13.6%. Konsumi maksimal i oksigjenit (VO2max) tek sportistët me maska arrinte ne 13.5% për dallim nga ata pa maska me 9.9%. Pragu ventilues ishte në 19.3% tek sportistët me maska, për dallim nga ata pa maska me 9.2%.

Pragu i shpërbërjes respiratore arrin në 16.4% tek sportistët me maska e që te ata pa maska shkon në vetëm 4%.

Por, nuk u zbuluan diferenca të mëdha në funksionin e mushkërive apo në ndryshimin e vlerave të gjakut në mes sportistëve që ushtruan me maska dhe atyre pa to. 

VËMENDJE: Maska sportive ka rolin e nje ‘muskuli’ respirator si një mjet gjatë ushtrimeve dhe jo si një simulues i përmasave të larta..

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

SHORTI I KUPËS

3 duele para çerekfinaleve te femrat

15 February, 2018 @14:44

Në kategorinë e femrave gjithashtu është tërhequr shorti për Kupën e Kosovës në volejboll, ndërsa çiftet që garojnë për çerekfinale…

KUPA NË VOLEJBOLL

Tërhiqet shorti i Kupës në volejboll

15 February, 2018 @14:39

Janë bërë të ditura çiftet, pas shortit të tërhequr në Kupën e Kosovës për volejboll. Luboteni do të pret…

ALBIN TAHIRI

I kënaqur me paraqitjen

Fotot: KOK

15 February, 2018 @13:35

Albin Tahiri ka përfunduar edhe garën e lëshimit në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang2018. Skitari ynë zuri vendin e 50-të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Hanna e artë në biathlon

15 February, 2018 @11:30

Suedezja Hanna Oeberg nuk kishte gabuar asnjë nga 20 qitjet e saja në garën 20km në konkurrencën individuale. Duke mos…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E para për Hagën

15 February, 2018 @11:28

Ranghild Haga është kampione olimpike në disiplinën 10km stil i lirë në sportin e kros-kountrit. Ajo shtegun e kaloi për…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera